Zorunlu Deprem Sigortasına zam

Türkiye, 2016'ya "Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"de yer alan DASK zammı ile girdi. Tebliğ ile birlikte birinci derecede deprem bölgelerinde yer alan dairelerin sigorta bedeli yüzde 37 artış gösterdi

Zorunlu Deprem Sigortasına zam

Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, birinci, ikinci ve üçüncü derece deprem bölgelerinde yer alan daireler için zorunlu olan DASK bedelinde artış getirdi. Buna göre İstanbul gibi birinci derecede deprem bölgesinde yer alan şehirlerde 30-40 metrekarelik bir stüdyo daire için ödenmesi gereken Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) bedelinde ortalama yüzde 37'lik artış kaydedildi.

Türkiye'de deprem sigortası yaptıran kaç konut var? Öğrenmek için tıklayın...

Zorunlu Deprem Sigortası'na zam
Resmi Gazete'te yayınlanan tebliğe göre DASK için ödenecek asgari tutar, dairelerin bir ila beşinci derece deprem bölgelerindeki konumuna göre belirlenecek. Bu bölgelerde belirlenecek asgari ödeme tutarı, 1. derece bölgede 70, ikinci derecede 60, üçüncü derecede 50, dördüncü derecede 40 ve beşinci derecede ise 30 TL olacak. 

Semtlere göre zam oranı
Yeni düzenlemede vatandaşların daha az sigorta bedeli ödemek için metrekareleri küçük gösterme çabasının da önüne geçilecek. Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, bu çaba doğrultusunda İstanbul Avcılar'da yer alan 30 metrekarelik stüdyo dairenin primi yüzde 14 oranında artış gösterirken, üçüncü deprem bölgesinde yer alan Sarıyer'deki stüdyo dairedeki ardış yüzde 54 olacak. Dördüncü derece deprem bölgesinde yer alan Edirne'de de, geçen yıl 21.5 TL prim ödenirken, yüzde 86'lık artışla 40 TL'den az olmayacak şekilde prim ödemesi yapılacak. 

DASK Primi nasıl belirlenir?
Binanın yapı tarzına göre sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli uyarınca belirlenen DASK Primi, evin metrekaresi ile binanın türüne göre(yığma-kagir binalarda 500/çelik-boten-karkas binalarda ise 700/750) değerinin deyrem derecesine göre yayımlanan tarifedeki bindeli rakama 10 TL ilave edilmesiyle bulunuyor.