2015’te kimler kira gelir beyannamesi vermez?

Kira geliri elde eden kişilerin vermekle yükümlü oldukları kira gelir vergisi beyannamesi, 2015 yılında 1 Mart ile 25 Mart tarihleri arasında verilecek. Peki kimler kira gelir beyannamesi vermez?

2015’te kimler kira gelir beyannamesi vermez?

Kira gelir vergisi beyanname sürecinin yaklaşmaya başladığı şu günlerde akıllara beyanname süreci ile ilgili bir dizi soru geliyor. Bu sorulardan biri de, 'Kimler kira gelir beyannamesi vermez?' 1 Mart ile 25 Mart 2015 tarihleri arasında verilecek kira gelir beyannamesi ile ilgili merak edilen o sorunun yanıtını maddeler halinde sizler için hazırladık.

2015 yılında kira gelir beyannamesi vermeyecekler;

*2014 yılında toplam konut kira gelirleri belirlenen istisna tutarını aşmayanlar kira geliri beyanı vermez,

*2014 yılında işyeri kira geliri yine belirlenen sınırı aşmayanlar kira geliri beyanı vermez,

*Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname vermezler. (Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz)

*Yurt dışında ikamet edenler ya da yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye' de kirada olan işyeri kira gelirlerini kira gelirleri ne olursa olsun Türkiye' de beyanname vermek zorunda değiller.

*Boş kalan gayrimenkullerin korunması amacı ile bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması durumunda beyanname verilmez.

*Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede oturması durumunda beyanname verilmez.