2B arazileri için başvurular 7 Mart'ta sona eriyor

Orman vasfını yitirmiş arazilere ilişkin satın alma başvurusunda bulunmayanlar ve başvuru yapmalarına rağmen peşinatlarını yatırmayanlar için son tarih 7 Mart olarak belirlendi.

2B arazileri için başvurular 7 Mart'ta sona eriyor

2B arazileri olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin mülkiyetini edinmek isteyen vatandaşlar için takvim netleşti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, satın alma başvurusunda bulunmayan, başvuru yapmasına karşın peşinat bedellerini yatırmayan ya da ikiden fazla taksit ödemediği için hakkını yitirenlerin son başvuru tarihinin 7 Mart olduğunu açıkladı. Ağbal: "Hak sahiplerini başvuruya ve ödeme yapmaya davet ediyorum." şeklinde konuştu

Orman vasfını yitirmiş arazilerin büyük çoğunluğu satıldı

Kamuoyunda 2B arazileri olarak bilinen, orman vasfını yitirmiş arazilerin kullanıcıları tarafından mülkiyetinin edinilmesine olanak tanıyacak başvuru, peşinat bedeli ve taksit ödemeleri gibi kriterleri yerine getiremeyen vatandaşlara tanınan ek süre 7 Mart 2018 tarihinde sona erecek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, devlet ve vatandaşlar arasında yıllardır çözüm bekleyen 6292 sayılı kanun uyarınca orman vasfını yitirmiş taşınmazların önemli bir miktarının satışının gerçekleştiğin söyledi. 

Vatandaşların mülkiyet sorunu çözüldü

"Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerininin Satışı Hakkında Kanun kapsamında yürütülen faaliyetler ile çok sayıda vatandaşın mülkiyet sorununun çözümlendiğine dikkat çeken Maliye Bakanı Naci Ağbal: "İlgili kanun kapsamında satışı mümkün taşınmazlara başvuru yapan 828 bin vatandaştan 707 binine, 507 bin adet taşınmazın satışı gerçekleşmiştir." ifadelerini kullandı. 

10.5 milyarlık bedelin 7.3 milyar TL'si tahsil edildi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, söz konusu taşınmazların toplam bedelinin 10.5 milyar TL düzeyinde bulunduğunu ancak satışlardan 7.3 milyar TL'lik tahsilat gerçekleştirildiğini de vurgulayarak: "Kalan tutar da taksitli satıştır ve devam eden öneme sürecinden karşılanacaktır..." şeklinde konuştu. İlgili kanundan daha fazla hak sahibinin yararlanması amacıyla süre içinde başvurmayanlar, tebligatta belirtilen süre içinde bedeli yatırmayanlar ya da taksitli satışlarda da sözleşmede belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını yatırmayanlar için 6 aylık bir ek süre tanımladıklarını belirten Bakan Ağbal: "Bu süre 7 Mart 2018 tarihinde doluyor. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için bu hakka sahip tüm vatandaşlarımızı bu tarihe kadar ödeme ve başvuru yapmaya davet ediyoruz Vatandaşlarımız bu tarihi fırsatı kaçırmasınlar." ifadelerini kullandı.