3. Havalimanı Şubat 2018'de hizmete açılacak

İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, 3. Havalimanı projesinin açılış tarihinin öne çekildiğini açıkladı. Akçayoğlu, daha önce Ekim 2018 olarak belirlenen tarihin, Şubat 2018'e çekildiğini doğruladı

3. Havalimanı Şubat 2018'de hizmete açılacak

Dün Ulaştırma Bakanı Yıldırım tarafından açıklanan 3. Havalimanı'nın yeni açılış tarihi, bugün İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu tarafından da onaylandı. Yapılan ilk planda, birinci fazın 2018 yılı Ekim ayında tamamlanacağı bilgisinin aktarıldığını, ancak sürecin hızla ilerlemesi ve inşaat çalışmalarının ivme kazanmasıyla birlikte bu tarihin Şubat 2018'e çekildiğini vurguladı. Akçayaoğlu: "Şimdi inşaatı hızlandırdık ve bu tarihi geriye çektik. Ana Yolcu Terminal Binası'nı, bir adet Hava Trafik Kontrol Kulesi'ni,  pistleri, hangar, kargo, catering ve yer hizmetleri gibi tüm destek tesislerini, otoparkı olan Faz-1 A'yı 2018 yılının Şubat ayında hizmete açacağız." ifadelerini kullandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın 3. Havalimanı açıklaması için tıklayın...

Atatürk Havalimanının akıbeti ne olacak?
3. Havalimanı şantiyesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan İstanbul Grand Airport CEO'su Yusuf Akçayoğlu, dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından değinilen bir diğer konu olan Atatürk Havalimanı'nın akıbeti konusunda da açıklamalarda bulundu. Akçayoğlu, Türkiye gündemini uzun süre meşgul eden ancak yetkili makamlardan doyurucu bir açıklamanın gelmediği bu konunun, ihalenin yapılışında çok açık ve net biçimde görüşüldüğünü ve karar bağlandığını vurgulayarak:

Yeni havalimanının açılmasıyla beraber, Atatürk Havalimanı'nın tüm operasyonları buraya kaydırılacak. Ben Atatürk Havalimanı kapanacaktır şeklinde bir şey söylemek istemiyorum. Ama ihalede yazan bu..." ifadelerini kullandı. 

Atatürk Havalimanı kapatılacak mı? Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklamaları için tıklayın...

3. Havalimanı'na ulaşımda metronun önemi
Yeni yatırıma ulaşım açısından metro hatlarının önemine de işaret eden Akçayoğlu, 3. Havalimanı'na erişim için Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro Hattı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Proje bağlantısı gibi alternatif güzergahlar belirleneceğini de sözlerine ekledi. 

Firma Bilgisi: İGA
Proje Bilgisi: 3. Havalimanı