'Yeni havalimanının ismi ne olacak?' tartışması bitti

İstanbul'un Yeni Havalimanı'nın isminin ne olacağı tartışması bitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mega projenin İstanbul Havalimanı ismiyle anılacağını duyurdu

'Yeni havalimanının ismi ne olacak?' tartışması bitti

Yıllardır İstanbul'un 3. Havalimanı'nın isminin ne olacağı yönündeki tartışma ve spekülasyonlar sonlandı. 29 Ekim tarihli açılışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mega yatırımın İstanbul Havalimanı isim çatısı altında toplandığını duyurdu.

Orası Atatürk, burası İstanbul Havalimanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Havalimanı'nın millet bahçesi fuar faaliyetleri, ticari faaliyetlere kapalı uçuşlara hizmet vereceğini hatırlatarak: "Atatürk Havalimanı millet bahçesi olarak hizmet verecek. Kapalı alanları da İstanbulumuzun en büyük fuar alanı olacak. Orası Atatürk HAvalimanı burası da İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir." şeklinde konuştu. 

Mevlana Havalimanı olacak iddiası

İstanbul'un Yeni Havalimanı'nın isminin ne olacağı tartışmalarının yapıldığı bugünlerde çarpıcı bir iddia dile getirildi. Recep Tayyip Erdoğan ve Mustafa Kemal gibi isimlerin tartışmaya açıldığı 3. Havalimanı'na ilişkin son olarak "Mevlana Havalimanı" isminin kullanılacağı iddiasında bulunuldu. 

Mevlana Havalimanı mı?

İddia daha önce İstanbul'un Yeni Havalimanı'nın ilk görüntülerinden birini paylaşan Medyaradar tarafından dile getirildi. Medyaradar'da yer alan yer alan habere göre. tamamlandığında 6 bağımsız pist, 500 uçak kapasitesi ve 70 bin araçlık otoparkı ile dünyanın en büyük havalimanı olacak tesisin isminin "Mevlana Havalimanı" olacağı bilgisi paylaşıldı. 

 

3. Havalimanı'nın ismi 'Mevlana' olacak iddiası

 

İsim tartışması yeniden gündemde

2014 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan tarafından "Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı" isminin verileceğinin açıklandığı İstanbul Yeni Havalimanı Projesinde isim tartışması son dönemde yeniden gündeme geldi. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu da henüz herhangi bir isim üzerinde anlaşmanın bulunmadığını belirterek: "İsim konusu yönetim kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları çalışmalar sonrasında belirlenecek. Aynı zamanda ilgili mercilerle yapılacak değerlendirmelerle bir karar vereceğiz." dedi. 

 

3. Havalimanının ismi ne olacak?

 

Hedef 29 Ekim

İstanbul'un Yeni Havalimanı'nın 29 Ekim tarihine yetiştirilmesi için tüm güçleriyle çalıştıklarını ve sürecin de planlanan doğrultuda sürdüğünü söyleyen Samsunlu, yeniden gündeme taşınan Yeni Havalimanı Hakkında: "Yönetim Kurulu Üyelerimiz dünya genelinde çalışmalar yapıyor. Ayrıca ilgili mercilerle de görüşmeler yapılacak. Yeni Havalimanı'nın ismi bu çalışmalar sonrasında belirlenecek." dedi. 

3. Havalimanı'na ulaşım nasıl olacak? Bilgi için Üçüncü Havalimanı Toplu ulaşım hat ve ücretleri haberimizi inceleyebilirsiniz 

Lütfi Elvan: Tayyip Erdoğan Havlimanı olacak demişti

İstanbul'un Üçüncü Havalimanı'nın isminin ne olacağı yönündeki tartışmalar 2014 yılına kadar gidiyor. Dönemin Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, yapımı sürmekte olan üçüncü havalimana 'Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı' adının koyulacağını açıklamıştı. 

 

3. Havalimanının ismi ne olacak?

 

Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı mı?

Milas-Bodrum Havalimanı işletme ihalesini kazanan TAV Havalimanlarının ilk taksit ödemesi vesilesiyle JW Marriot Otel'de yapılan tören sırasında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ülkenin imarı ve kalkınmasında çok önemli bir rol oynadığını söyledi. 'Millet de zaten bunun cevabını verdi. Ne yapılsa azdır!" şeklinde konuşan Elvan, havalimanının isminin Recep Tayyip Erdoğan olup olmayacağı hususundaki sorulara da 'Evet' şeklinde yanıt verdi.

Üçüncü Havalimanı'nda son durum ne? Ayrıntılar için İstanbul Yeni Havalimanı Son Durum konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Son 12 yılda dünya havacılık sektöründeki yüzde 5 oranında gerçekleşen büyümenin Türkiye'de yüzde 14.5 seviyesinde seyrettiğini beilrten Elvan, 'Türkiye dünya ortalamasının 3 katına yakın büyüme performansına sahiptir. Ne kadar övünsek az.' şeklinde konuştu. 

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı