5 soruda TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyası

Geçen yılı 17 bin kişinin faydalandığı TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyası bu yıl 21 Ağustos-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek

5 soruda TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyası

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, yüzde 20 indirim kampanyasına hazırlanıyor. TOKİ'den konut ve ev satın alan vatandaşların merakla beklediği yeni kampanyaya da yoğun bir ilgi bekleniyor. Kampanya ile birlikte vatandaşlara borcunu erken ödeyerek tapusunu hemen alma fırsatı tanınacak. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, borcunu erken kapatarak tapusunu almak isteyen konut ve işyeri alıcılarından gelen talep nedeniyle geri ödemeleri devam eden taşınmazlar için kampanya düzenlediklerini açıklamıştı. 

TOKİ İndirim Kampanyası ile ilgili soruları sizler için yanıtladık. 

Soru 1: TOKİ yüzde 20 indirim kampanyası bu yıl hangi tarihler arasında yapılacak?

Yanıt 1: TOKİ'nin 2017 yüzde 20 indirim kampanyası için başvurular 21 Ağustos'ta başlayacak ve 29 Eylül tarihine kadar devam edecek. Kampanyadan yararlanmak isteyenler son başvuru tarihine kadar ilgili bankalara başvuru yapması gerekecek. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatma işlemlerinde yüzde 20 indirim imkanı sunulmayacak.

Soru 2: Yüzde 20 indirim kampanyasından kimler yararlanabilecek?

Yanıt 2: Yüzde 20 indirim kampanyasından satışı 2015 yılı sonuna dek satışı gerçekleşmiş ve geri ödeme taksitleri de 2015 yılı sonuna kadar başlamış konut ve iş yeri sahipleri yararlanabilecek.

Soru 3: Kampanya neden yaz ayları bittikten sonra başlıyor?

 Yanıt 3: TOKİ yaz aylarında gerçekleştirdiği indirim kampanyalarında çok sayıda vatandaşın köyünde ya da tatilde olmasını ve yararlanma potansiyelinin düşük olduğunu düşünerek, kampanyayı yazın bitiminde gerçekleştirmeyi tercih ediyor. 

Soru 4: Geçen yıl düzenlenen kampanyadan kaç kişi yararlanmış, ne kadar gelir elde edilmişti?

Yanıt 4: T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından geçen yıl gerçekleştirilen kampanyaya da yoğun ilgi gösterilmişti. 2016 yılı içinde borcunu ödeyerek tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik olarak geliştirilen indirim kampanyasından yararlanan kişi sayısı ise 17 bin olarak açıklandı. Kampanya ile birlikte 817.000.000 TL borcun kapatıldığı belirtildi. Bu paraların 513.000.000 TL'si kredi kullanılmadan, yastık altı birikimi ile ödendi.

Soru 5: Vatandaşlar bu borçların ödenmesinde kredi kullanabilecek mi?

Yanıt 5: Evet kullanabilecek. Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlar kampanya kapsamında konut alıcısının borç bakiyesini kapatması ve böylece söz konusu indirimden yararlanmak istemeleri halinde bankalardan konut kredisi kullanabilecek. Vatandaşlar bu işlemler için Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalamış oldukları aracı bankalara başvuruda bulunabilecek.