Akbank’ta dönüşüm desteğine katıldı

Akbank, 23 Ocak tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm kredilerine uygulanacak faiz desteği hakkında protokol imzaladı

Akbank’ta dönüşüm desteğine katıldı

24 Ocak 2013 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm kredilerine uygulanacak faiz desteği hakkında protokol imzalayan Akbank, konu hakkında belediyeler, müteahhit firmalar ve diğer paydaşlar ile olan çalışmalarına hızla devam ediyor.

İmzalanan protokolün ardından bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdürü Vedad Gürgen, 6306 sayılı Kanunun uygulanabilmesi için Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda mevzuat düzenlemelerinin tamamlanmış olduğunu belirterek, “Gerek riskli alanlarda gerekse de riskli yapılarda uygulamalar başlamıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımızın güvenli konutlarda, sağlıklı yaşam çevrelerinde yaşayabilmesi için başlatılan bu harekette finansman kaynaklarının temin edilmesi, vatandaşlarımıza uygun kredilerin sağlanması gerçekten önem arz etmektedir.” dedi.
Akbank ile imzalamış oldukları protokolün vatandaşlar için gerçek bir teşvik olduğunu belirten Vedad Gürgen, “Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu da düşündüğümüz projemize katılan Akbank’a ve değerli yöneticilerine sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyorum.” dedi.

Son olarak vatandaşlara seslenmek istediğini belirten Vedad Gürgen, “Bakanlığımızca riskli yapıları tespit etmek üzere 200’ün üzerinde firma lisanslandırılmıştır. Bugün imzaladığımız protokol ile de projenin finansman altyapısı da tamamlanmıştır. Artık sıra sizde, bir an evvel oturduğunuz binaların riskli olup olmadığını tespit ettirin, korku içinde yaşamaktan güvenli hayata geçin.” dedi.

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, konu ile ilgili açıklamasında 2012 yılının ilk 9 ayında konut kredilerinde en fazla büyüyen banka olduklarını belirterek, “Konut kredisi pazarının yaklaşık iki katı büyüyerek pazar payımızı yüzde 12’ye çıkardık. Akbank Büyük Kırmızı Ev markası altında müşterilere 360 derece hizmet verirken, gerek konut projeleri gerek ikinci el konut piyasasındaki işbirliklerimiz ile de tüm sektörü kapsıyoruz. Konut projelerinde uzun süredir yaptığımız ve son yıllarda artırdığımız çalışmalarımız sayesinde çok geniş bir firma tabanına sahibiz. İstanbul yanında Anadolu genelinde de, önde gelen müteahhitlerin projelerine finansal destek sağlıyoruz. Bu geniş tecrübemizi kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak projelerde, müteahhit firmalara ve hak sahibi vatandaşlarımıza çözüm sağlamakta kullanacağız. Konut projelerinde olduğu gibi, kentsel dönüşüm uygulamalarına da bankaların aracılık etmesi, sistemin daha sağlıklı olmasını sağlayacak ve tüketiciye güven verecektir.” dedi.