Alaçatı Evleri özellikleri nedir?

22 dükkan ve tarihi binanın Diyanet'e devredilmesi ile birlikte gündeme gelen Alaçatı Evleri özelliklerini haberimiz detayında okuyabilirsiniz

Alaçatı Evleri özellikleri nedir?

Alaçatı İzmir Çeşme’de yer alıyor. Ege Denizi'ne kıyısı olan Alaçatı Evleri ile meşhur olup, tatil beldesi olarak bilinir. Alaçatı Beldesi, İzmir’e (79km) – Çeşme’ye (7km) mesafede olup; Çeşme –İzmir yolu üzerinde yarımadanın darlaşmış yerinde, Ilıca (Kuzey) ve Alaçatı Limanı (Güney) arasında, doğusunda Koca Dağın Batıya uzantısı olan bir sırt üzerinde kurulmuştur.

Alaçatı Evleri özellikleri

Otantik Alaçatı evleri, parke taşlı sokaklar ve sörf merkeziyle; yapımı devam eden yat limanı, havaalanı inşaatı ve baraj çalışmaları ile Alaçatı geleceğin önemli turistik merkezlerinden biri olacağının sinyallerini vermektedir.

19. Yüzyıl başlarından günümüze kadar gelebilmiş örnekleri olan Çeşme Alaçatı Evleri, zemin katta sokağa bakan kepenkli pencereleri bulunduğu ve zemin katlara dükkânlar yerleştirilen evlerdir. Çeşme Alaçatı Evleri’nin ortak özellikleri arasında bahçeler yer alır. Evlerin giriş katlarında Malta taşından veya desenli karolardan avlular bulunmaktadır. Dış yüzeylerin çoğu sıvanmamış ve böylece taş işçiliğinin en güzel Alaçatı’nın en başta gelen özelliği de buradaki tepe üzerinde sıralanmış Yel Değirmenleridir. Günümüzde bu yel değirmenleri restore edilerek park içerisinde koruma altına alınmışlardır. Moloz ve kesme taştan, yuvarlak gövdeli olarak yapılan bu değirmenlerin içerisine yuvarlak kemerli bir kapıdan girilmektedir. Üzerleri de konik bir çatı ile örtülmüştür. örnekleri burada sergilenmiştir.

Alaçatı’da neler oluyor?

Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Beldesi'ne ait, aralarında içkili restoran ve içki satışı yapanların da bulunduğu 22 dükkan ile tarihi belediye binası ve 4 dönümlük arsa, Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildi.

eşme Belediyesi’nin açıkladığı kapatılan Alaçatı Belediyesi’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSUGenel Müdürlüğü ve Maliye-Diyanet’e devredilen mülkleri şöyle: 3461 ada 5 parselde bulunan Süreyya Muzaffer Baskıcı Camisi’nin içinde yer aldığı 2 bin 100 metrekare cami alanı ve çevresi, 3920 ada 1 parsel 3 bin 740 metrekarelik Alaçatı merkezdeki konut alanı, 4 bin 642 parselde bulunan restorasyonu belediye tarafından gerçekleştirilen ve Bartholomeos ziyaretiyle tanınan eski kilise binası olan ve Cumhuriyet’in ilanından günümüze Pazaryeri Camisi olarak kullanılan bina ile çevresindeki 11 adet işyeri (2.000 metrekarelik alan), 4559 parsel Pazaryeri Camisi yanında yer alan 2 bin 79 metrekarelik alanda yer alan 11 dükkan, 4586 ve 4587 parsel Alaçatı Meydanı 2 ayrı parsel olarak toplamda 131 metrekare 4566 parsel eski belediye binası ve avlusu, 185 metrekare alan.