Amerika'nın en tehlikeli kütüphanesi

Bundan seneler önce New Mexico'da çölün ortasında bir arazi satın alan Cabinet dergisi bu yeni toprağa Cabinetlandia adını veriyor ve ABD'nin en tehlikeli kütüphanesi burada doğuyor

Amerika'nın en tehlikeli kütüphanesi


1973 yılında Amerikalı sanatçı Gordon Matta-Clark, New York'ta 15 küçük arazi satın alıyor. Çoğu insan omuzu genişliğinde olan bu küçük arazilerin fotoğraflarını çeken ve bir katalog hazırlayan Matta-Clark ortaya mülkiyet kavramını sorgulayan bir sanat eseri çıkarıyor. Matta-Clark'tan esinlenen Cabinet Dergisi ise Amerika Birleşik Devletleri'nin New Mexico eyaletinde, çölün ortasında küçük bir arazi satın alıyor. Kar amacı gütmeyen bu kültür ve sanat dergisi, Brooklyn'deki merkez ofisinden 3 bin kilometre uzaklıkta yer alan by yere Cabinetlandia adını veriyor. Böylece 325 dolara satın alınan bu yarım dönümlük arazide ABD'nin en tuhaf ve en tehlikeli kütüphanelerinden biri doğuyor. 

 

Amerika'nın en tehlikeli kütüphanesi

 

Derginin de adı olan Cabinet, çekmeceli metal dosya dolaplarına ingilizce verilen ad olarak tanımlanıyor. Bu yüzden derginin yetkilileri kum torbaları ile bir siper biçimi verdikleri alanın ortasına bu metal dolaplardan bir adet yerleştiriyor. Dolabın en üst çekmecesine ise bir kütüphane kartı, bir kitap kataloğu, bir ziyaretçi defteri ve kitap okurken üzerine oturmak için bir minder koyuyorlar. Orta çekmecede ise Cabinet dergisinin o güne kadar yayımlanmış 13 sayısı bulunuyor. En alt çekmecede ise bir su matarası ve tasarımın sahibi olan Matthew Passmore'un ayak numarası olan 44 numara bir çift bot bulunuyor. Bu uzun botların orada durma sebebi ise arazide dolaşan akreplerden korunmak. 

 

Amerika'nın en tehlikeli kütüphanesi

 

Passmore, Cabinetlandia'ya gönderilecek olan mektuplar için arazi üzerine bir de posta kutusu yapıyor. Dergide çalışanlar artık kendi aralarında bu araziden 'Cabinet Ulusal Kütüphanesi' diye bahsetmeye başlıyorlar. Bir sene sonra, yağışların verdiği hasarı tamir etmek için kütüphaneye gittiğinde, Passmore araziye bir de mezarlık inşa ediyor. Neyse ki bugüne kadar kütüphanede kimse akrepler yüzünden hayatını kaybetmemiş. Issız bir çölün ortasında yer alan kütüphane buna rağmen dergi yönetiminin hiç beklemediği bir şekilde popüler hale geliyor. Dolayısıyla bir çift bot artık ziyaretçilere yetmemeye başlıyor. Mizahi bir üsluba sahip olan yönetim ise dergide ziyaretçilere hitaben yazdığı yazı ile, herkesin ayrılırken kendi botunu posta kutusuna bırakmasını rica ediyor ve botların parasını da ödeyeceklerinin sözünü veriyor. Cabinetlandia Kütüphanesi halen ABD'nin en ilginç, akrepler yüzünden ise en tehlikeli kütüphanesi olmayı sürdürüyor.