Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Garanti Mortgage ve Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu İşbirliği ile gerçekleştirilen "Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Projesi" start aldı

Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Garanti Mortgage ve Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu İşbirliği ile gerçekleştirilen "Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Projesi" start aldı. 

Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Projesi Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteği ile hayata geçirilen yeni proje, mevcut durumda uygulanan kentsel dönüşüm modellerinden farklı özellikler içeriyor. 

Mevcut kentsel dönüşüm uygulamaları

Mevcut durumda kentsel dönüşüm ile yapıların yenilenmesi sırasında üç farklı model kullanılıyor. 

Birincisi model, ek yapılaşma, imar hakkı olan binalarda ilave katların inşaatı yapma karşılığı müteahhide verilerek yapılması. Bu modelde tüm organizasyon ve finansman inşaatçılar tarafından yapılıyor.

İkinci model; hiçbir ek kat, imar hakkının olmadığı binaların para karşılığı inşaatçılara yaptırılması. Burada ise finansmanı daire sahipleri üstleniyor.

Üçüncüsü ise karma bir model ki, bir binada ilave yapılacak bir kat hakkının inşaatı yeniden yapma maliyeti ve inşaatçı kârını karşılamadığı durumları kapsıyor. Bu gibi hallerde bina ve ilave katın yapım masraflarının bir kısmı malikler tarafından finanse ediliyor.

Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Projesi'nin özelliği

“Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Projesi” ile yeni daireyi anahtar teslimi olarak sahibine ulaştıracak yepyeni bir organizasyon yapılmakta.

Bu Projenin uygulanmasıyla, kat artışı olmayan ve müteahhitler tarafından cazip bulunmayan binalarda, yapıyı parayla yeniden yaptırma gücü olmayan daire sahiplerinin finansman yükü uzun vadeli kredilerle bankalarca karşılanacak, bankalar aracılığı ile yerli veya yabancı sermaye kentsel dönüşüme katılacak.

Banka koordinasyonu ile kentsel dönüşümle; daire sahipleri yeni bina yapım maliyetini bankadan alacakları uzun vadeli kredi ile karşılayacaklar, parası olan malikler ise parasını bankaya yatıracak. Banka da binayı yapma oranına göre her ay inşaat şirketine hakedişlerini ödeyecek.