Anne Frank Evi nerede?

II. Dünya Savaşı'nda Anne Frank ve ailesinin iki yıl saklandığı ev müzeye dönüştürülmüştür. Peki, Anne Frank Evi nerede? İşte yanıtı...

Anne Frank Evi nerede?

II. Dünya Savaşı'nda Anne Frank ve ailesinin iki yıl saklandığı ev müzeye dönüştürülmüştür. Peki, Anne Frank Evi nerede? İşte yanıtı...

Anne Frank ve ailesinin saklandığı ev

İlk Yahudi kadın yazar olarak ismini duyuran Anne Frank, Almanya'da Yahudilere karşı artan baskıya dayanamayarak 4 yaşındayken ailesi ile birlikte Hollanda'ya göç ederler. II. Dünya Savaşı'nın başlayıp Hollanda'ya sıçraması ile birlikte aile saklanmaya karar verir. Anne Frank'ın babası olan Otto Frank'ın iş yerinin üst katında bir süre saklanırlar. Savaşın bitmesine yakın ise yakalanıp toplama kamplarına gönderilirler. Anne Frank'ın saklandıkları evde tuttuğu günlüğün ortaya çıkması ile üzücü olay anlaşılır, günlük kitap haline getirilir ve saklandıkları ev müzeye çevrilir. 

 

Anne Frank Evi nerede?
Anne Frank'ın günlüğü

 

Anne Frank Evi nerede? 

Turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri olan Anne Frank Evi Amsterdam'da yer alıyor. II. Dünya Savaşı sırasında, Anne Frank ve ailesi iki yıl boyunca bu evin çatı katında gizli bir odada saklanmıştı. II. Dünya Savaşı'nı bilen herkes Anne Frank ve günlüğünü bilmektedir. Bilmeyenler için ise o günlerde yaşadıklarını günlüğünde anlatan Anne Frank'ın hikayesini derledik. 

 

Anne Frank Evi nerede?
Anne Frank Evi gizli geçiti

Amsterdam'ın en önemli müzelerinden

Anne Frank Evi'nde görmeniz gereken en önemli yerler; evin deposu, iş yerleri, ailenin saklanmasına yardım eden bir kişi tarafından yapılan ve daire girişini kamufle eden döner kitaplık, 8 kişinin bir arada yaşadığı gizli daire, günlük odası, Otto Frank Sergisi, Anne'nin Odası ve Peter'ın Odası'dır. Amsterdam'ın en önemli müzelerinden olan bu evi gezmek için biletinizi internet sitesinden satın alabilirsiniz. Anne Frank Müzesi, Prinsengracht 263 (giriş no 267'den) Amsterdam'da bulunuyor. Tramvay ile müzeye ulaşmak isteyenler için ise; Dam, Raadhuisstraat: 13, 14 kullanabilirler. 

 

Anne Frank Evi nerede?
Anne Frank'ın odası

Bina eski bir tüccara ait

Bugün müze olan bina, eski bir tüccara aittir. 1635 yılında yapılmış olan bina, 1942 yılında Amsterdam'daki Yahudileri toplayan Almanlardan kaçan Frank ve Van Pels ailelerini 25 ay boyunca saklamıştır. Anne Frank 1929 doğumludur. Bugün müze olan Anne Frank Evi'nde 1942-1944 yılları arasında ailesi ile birlikte saklanmıştır. İki yılını burada saklanarak geçiren aile daha sonra yakalanmış ve ülkenin kuzeyinde Hollandalı Yahudilerin çoğunun Belsen veya Auschwitz'e gönderilmeden evvel tutuldukları Westerbook'a gönderilmişlerdir. Anne Frank Evi'nde saklanan 8 kişiden sadece Anne Frank'ın babası Otto Frank sağ kalmıştır. 

 

Anne Frank Evi nerede?
Anne Frank Evi koridoru

Kitabı 1947 yılında ilk basımını yaptı

Evin müştemilatına bırakılan eşyalardan biri olan günlükler ailenin yakını olan biri tarafından bulunarak Auschwitz'den döndüğünde Otto Frank'a verilmiştir. Otto Frank, kızının yazdığı bu günlükleri yayınlamaya kadar vermiş ve kitap Anne Frank'in Günlükleri adı altında 1947 yılında ilk basımını yapmıştır. İlk basımından bugüne kadar milyonlarca insan tarafından ilgi ile okunmuştur.