Apartman ve site aidatı nasıl belirlenir?

Şehir koşullarında yaşamak için artık apartmanlar, siteler ve toplu konutlar tercih ediliyor. Yaşadığımız site ve apartmanda ödemeniz gereken bedellerden biri aidat oluyor. Peki, apartman ve site aidatı nasıl belirlenir? İşte yanıtı...

Apartman ve site aidatı nasıl belirlenir?


Binalarda ortak yaşam alanlarının bakım ve temizliği, sitede bulunan sosyal donatıları bakım ve temizliği gibi ortak giderler apartman sakinlerinden toplanan para ile karşılanır. Apartman ve site aidatı, apartman sakinlerinin her ay ödemek zorunda oldukları paradır. Kat Mülkiyet Kanunu'na göre daire sahipleri, aralarında ortak görüş sonucunda apartman aidatını eşit bir şekilde ödemekle yükümlüdür. Kanundaki 20. maddeye göre daire sahipleri apartman görevlisi, kaloriferci, bahçıvan ve güvenlik görevlisi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; apartmanın sigorta primlerine ve tüm ortak alanların bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ve bir de yönetici aylığı gibi diğer giderlere ise arsa payları oranında katılım sağlamalıdır. Peki, apartman aidatı nasıl belirlenir? 

 

Apartman ve site aidatı nasıl belirlenir?

 

Apartman ve site aidatı nasıl belirlenir? 

Apartman ve site aidatı, aidat miktarı, ödeme tarihi, kat sahiplerinin ortak kararı ile apartman toplantısında belirlenir. Apartman idatlarını ödemek ile yükümlü kişi, ev sahipleridir. Daire sahibi, mülkü kiraya verirken kira sözleşmesine kiralayan kişinin aidat ödeyeceği maddesini ekletebilir. Bu durumda kiracı aidatı öder. 

Daire sakinleri, ortak sosyal alanlardan yararlanmak istemeseler de gider ve avans payını ödemek zorundadır. Hiç aidat ödemeyen ev sahipleri hakkında yönetici, yönetim planı ve kanuna göre dava açabilir ve icra takibi başlatabilir. Apartman aidatını belirlenen tarihte ödemeyenler ise, geciktiği günler için aylık yüzde 5 gecikme tazminatı öder. Bu gecikme 1 gün de 30 gün de olsa aynı faiz oranı söz konusudur.