Apartman yöneticisi nasıl seçilir?

Apartman yöneticisi nasıl seçilir? Apartman yöneticisini kim seçer? haberimizde

Apartman yöneticisi nasıl seçilir?

Apartman yöneticisi nasıl seçilir? Apartmanınızda yönetimden memnun değil misiniz? Yöneticiniz yok mu? cevapları haberimizde.

Apartmanlarda sekizden fazla bölüm olması halinde apartman yönetimi oluşturmak kanunen zorunlu oluyor. Apartman sakinleri, yönetimi kendi aralarından ya da dışarıdan seçebilirler. Bu seçilen kişiye Yönetici, seçilecek kurula da yönetim kurulu denir.

Apartman yöneticisi nasıl seçilir?
Apartmanda tüm alanlar bir kişinin ise, bu kişi kanunen yönetici konumundadır. Yönetici, yasal olarak, kat maliklerinin hem sayı hem arsa bakımından çoğunluğu ile atanır. Yönetici her yıl, yıllık yönetim toplantısından yeniden seçilir, eski yönetici tekrar seçilebilir.

Yönetici seçilemiyorsa o apartmanın bulunduğu yerin sulh mahkemesinde, apartman sakinlerinden bir kişinin başvurusu üzerinde ve diğer apartman sakinleri dinlendikten sonra bir yönetici atanır.

Sulh mahkemesinin atadığı yönetici, 6 ay kadar apartman sakinleri tarafından değiştirilemez. Sadece haklı bir şikayet ya da başvur var ise Mahkeme onu değiştirmeye izin verebilir.