Arsa tapulu ev alınır mı?

Arsa tapulu ev alınır mı? Sakıncaları nelerdir? İşte yanıtı.

Arsa tapulu ev alınır mı?

Arsa tapulu ev satışından önce bu evin kanundaki karşılığını vermekte fayda var. Arsa tapulu ev, inşaatın devam ettiği  ya da inşaat bitmesine rağmen iskan belgesinin alınmadığı yapılardaki bağımsız bölümler anlamına geliyor. Peki arsa tapulu ev alınır mı?

Uzmanlar, arsa tapulu ev almanın sakıncalı olduğunu belirtmekle birlikte bu evlerin satışı halinde  oluşabilecek tehlikelere karşı da uyarıyor. Nitekim kanunlara göre, arsa tapulu ev resmi olarak satılamıyor. Bu satışta, ev değil arsa hissesinin satışı gerçekleşiyor. Bu sebeple arsa tapulu ev almanın riskli bir durum olduğu belirtiliyor. Arsa tapulu evler, iskan belgeleri alınmamış olmakla birlikte resmen bitmiş olarakta gözükmemekte.

 

Arsa tapulu ev alınır mı?

 

 

Abonelik verilmiyor

Arsa tapulu ev almanın yukarıda belirttiğimiz riski dışında dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajların başında ise elektrik, su gibi aboneliklerin alınamaması. Bu durumda abonelikler, şantiye aboneliğinden verilir. Ayrıca iskan belgesi alınmamış yapıların satışlarında bankalar konut kredisi kullanımına da olanak tanımamakta.