Atatürk Arboretumu nasıl gidilir

Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı, içerisinde 1500'ü aşkın bitki türünün yer aldığı Atatürk Arboretum'na nasıl gidilir haberimizde...

Atatürk Arboretumu nasıl gidilir

Canlı bitki müzelerinden biri olan, içerisinde 1500'ü aşkın bitkinin yer aldığı Atatürk Arboretumu İstanbul Bahçeköy'de yer alıyor. Ağaç ve odunsu bitkilerden oluşan Arboretum Belgrad Ormanı'nın güneydoğusunda kalıyor. 

Atatürk Arboretumu nasıl gidilir

Atatürk Arboretumu İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri için canlı laboratuar olarak kullanılmaktadır. Atatürk Arboretumu 296 hektarlık bir orman üzerinde kurulmuştur. Çeşitli bitkiler, çiçekler ve ağaçlardan oluşan Atatürk Arboretumu içerisinden aynı zamanda soğanlı bitkiler koleksiyonu da bulunuyor. 

Atatürk Arboretumu nasıl gidilir

Sarıyer Bahçeköy'de yer alan Atatürk Arboretumu 1940'lı yıllarda kurulmuştur. Peki Atatürk Arboretumuna nasıl gidilir? 

Kendi aracınız ile gidecekseniz, Büyükdere Caddesi'nden Sarıyere gelindiğinde Bahçeköy yoluna girilmesi gerekiyor. Bahçeköy'e geldikten sonra İstanbul Üniversitesi spor salonunu göreceksiniz. Spor salonunun karşısından Kemerburgaz Yolu'nun sol tarafından dönüp devam ettiğinizde ise kendinizi arboretumun kapısında bulacaksınız. 

Toplu taşıma ile gidecekseniz, Metro ile Hacıosman'a geldikten sonra 42HM numaralı otobüse binerek Bahçeköy'e gelebiliyorsunuz. Bundan sonrası için ise 10 dakika yürümeniz yeterli olacaktır. 

Ziyaret saatlerinin yazın ve kışın değişiklik gösterdiği Atatürk Arboretumu 8.30'da açılıyor.