Aya İrini Kilisesi nerededir?

Günümüzde birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Aya İrini Kilisesi nerededir? İşte yanıtı...

Aya İrini Kilisesi nerededir?

Günümüzde birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Aya İrini Kilisesi nerededir? İşte yanıtı... Camiye çevrilmemiş en büyük Bizans Kilisesi olan Aya İrini, eski kaynaklara göre burada bulunan Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından yararlanılarak yapıldı. 

Aya İrini, üç nefli bir bazilika görünümünde olmakla beraber dört beşik tonosla desteklenen ana kubbesi ile haç biçimli plan sisteminin bir öncüsü olarak ortaya çıkar. Kubbe, 15 metre çapında ve 35 metre yüksekliktedir. 

 

Aya İrini Kilisesi nerededir?

 

Aya İrini Kilisesi nerededir? 

Aya İrini, İstanbul'da Topkapı Sarayı'nın birinci avlusunda, Ayasofya'nın yakınında tarihi bir müzedir. Ayasofya ile aynı avlu duvarı içerisinde bulunan Aya İrini, 532 yılında Nika Ayaklanması sırasında yanındaki Sempson Zenon'la birlikte yanmıştır. İmparator Lüstinianos, Ayasofya ile birlikte Aya İrini'yi de yeniden yaptırmıştır. Yaşanan şiddetli depremler sonrasında binada büyük hasarlar olmuştur. Aya İrini, İstanbul'un fethinden sonra Topkapı Sarayı'nı çevreleren Sur-i Sultani içinde kalmış, camiye çevrilmediği için önemli bir mimari değişiklik yapılmamıştır. Önce iç cephane sonraları da Harbiye Nezareti'nin silah ambarı olarak kullanılmış olan Aya İrini 1973 yılından beri birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. 

 

Aya İrini Kilisesi nerededir?

 

Uzun zaman cephane olarak kullanılan Aya İrini Kilisesi, III. Ahmey döneminde silah müzesi yapıldı. 1846 yılında Tophane Müşiri Ahmet Fethi Paşa tarafından müze haline getirildi ve Müze-i Hümayun adı verild. 1875 yılında müze Çinili Köşk'e taşınınca Aya İrini depo haline geldi. 1908 yılından sonra Askeri Müze olan Aya İrini, bir süre boş kaldı ve araştırmalar yapıldı. Daha sonra ise Ayasofya Müzesi'ne bağlandı. Eski mozaikler ile bezeli apsisli basit kiremit bina, geçmişte Türk cephaneliği olarak kullanılıyordu. ''Kutsal huzurun kilisesi'' anlamına gelen Aya İrini, bugün bir müze ve konser salonu olarak hizmet verse bile bina huzurlu ve muhteşem bir atmosfere sahip.