Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Mimar Sinan tarafından 16. Yüzyılda inşa edilen Haseki Sultan Hamamı İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında bulunuyor

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

İlk olarak Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı nerede sorusunu cevaplayalım. Mimar Sinan tarafından 16. Yüzyılda inşa edilen Haseki Sultan Hamamı İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında bulunuyor. 

Klasik dönem Osmanlı hamamları üslubunda bir yapı olmasına rağmen Türk hamam mimarisinde bir ilk yaratan Haseki Hürrem Sultan Hamamı'nda ilk defa kadınlar ve erkekler kısmı aynı eksen üzerinde yer aldı.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Daha önce Zeuksippos Banyoları’nın bulunduğu yere yapılan hamamda iki bölümün sıcaklık kısımları bitişik, soyunmalıklarsa eksenin iki ucunda yer alıyor. Erkekler kısmı cephesinde, ortasında bir kubbe olan sütunlu bir revak bulunuyor. Hamamın abidevi giriş kapısının kemerinde yeşil zemine altınla yazılmış bir kitabe yer alıyor.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Soğukluğun sağ tarafında tuvaletler sol tarafında da usturalık yer alıyor. Sıcaklığın ise eyvanı ve 4 halveti bulunuyor. Halvetlerin üstü küçük kubbelerle örtülü ve müstakil odalar halinde. Hamamın ortasında sekizgen bir göbek taşı bulunuyor.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

İstanbul’un önemli eserlerinden olan ve uzun yıllar kapalı kalan Haseki Hürrem Sultan Hamamı 1957 – 1958 yılında onarıldı ve 2011 yılının Mayıs ayında da tekrar kullanıma açıldı.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı