Aynalıkavak Kasrı ne zaman yapıldı?

300 yıl boyunca Haliç Kıyılarını süslemiş olan Aynalıkavak Kasrı ne zaman yapıldı? İşte yanıtı...

Aynalıkavak Kasrı ne zaman yapıldı?

300 yıl boyunca Haliç Kıyılarını süslemiş olan Aynalıkavak Kasrı ne zaman yapıldı? İşte yanıtı... Osmanlı döneminde Aynalıkavak Sarayı ya da tersane sarayı olarak bilinen yapı gruplarından günümüze kadar ulaşan tek örnek olan Aynalıkavak Kasrı, Bizans döneminde imparatorlara ait bir dinleme yeriymiş. 

 

Aynalıkavak Kasrı ne zaman yapıldı?

 

Aynalıkavak Kasrı ne zaman yapıldı? 

Aynalıkavak Kasrı, İstanbul'un Hasköy, Beyoğlu kıyısında bulunan bir kasırdır. İstanbul fethedildiğinde Okmeydanı yamaçlarında büyük bir koruluktu ve sahile doğru inmekteydi. Haliç'ten Okmeydanı ve Kasımpaşa sırtlarına doğru gelişen bağ ve koruya İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet'ten başlayıp bütün padişahlar büyük ilgi göstermişler. Osmanlı imparatorluk tersanesinin Kasımpaşa'da kurularak gelişmeye başlaması ile birlikte buraya tersane has bahçesi adı verilmiştir. Birçok padişahın yaptırdığı kasırlar ile gelişen ve tersane sarayı olarak bilinen bu yapı 17. Yüzyıl'dan beri Aynalıkavak Sarayı olarak adlandırılmıştır. 

 

Aynalıkavak Kasrı ne zaman yapıldı?

 

18. Yüzyıl sonlarından I. Abdülhamit döneminde harap olarak bulunan saray, Sadrazam Koca Ysuf Paşa tarafından tamir ettirilmiştir. Osmanlının klasik mimarlığının en son yapılarından olan Aynalıkavak Kasrı, süslemeleri ile de çağını yansıtıyor. Kasr, 3. Selim dönemleri kültürünü de bünyesinde barındırıyor. Kültürün başlıca simgelerinden olan sedirler, mangal ve kandil gibi mobilyalar ile döşenmiş odalar bulunuyor. 

Aynalıkavak Kasrı nerede? 

Mimarisi ve manzarası ile dikkatleri çeken Aynalıkavak Kasrı'nı ziyaret ettiğinizde III. Selim anısına yaptırılmış olan Türk Çalgıları Müzesi'nide görebilirsiniz. Beyoğlu Hasköy'de yer alan Aynalıkavak Kasrı'na Aynalıkavak Durağı'nda inerek ulaşabilirsiniz. 

 

Aynalıkavak Kasrı ne zaman yapıldı?