Bakan Özhaseki: Dönüşüm dağları delmek kadar zor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentsel dönüşümü sağlıklı biçimde yürütmenin zorluklarına değinerek: "Özellikle rantın çok yüksek olduğu, menfaatlerin çekiştiği noktalarda, dağları delmek kadar zor." dedi.

Bakan Özhaseki: Dönüşüm dağları delmek kadar zor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, sürdürülmekte olan kentsel dönüşüm faaliyetlerinin zorunluluğuna dikkat çekerek, yol alırken karşılaşılan zorlukların yıldırıcı boyutlarına dikkat çekti. Devletin bir bakanı olarak deprem olasılığı karşısında tedirginlik yaşadığını, buna karşın bu çabanın kaçınılmaz biçimde sürdürüleceğini vurgulayan Bakan Özhaseki: "Büyük deprem olursa, oturacak değiliz. İstanbul'daki Belediye Başkanlarını uyarmaya çalışıyoruz. Hükümetin bir bakanı olarak tedirginlik yaşıyorum." ifadelerini kullandı. 

Bakan Özhaseki'den 'acemi terzi' ve 'dağ' metaforu

Düzenlenen bir etkinlikte Herkes İçin Şehir başlıklı bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  depremle ilgili tedbirler almaya devam ettiklerini ve konuyla ilgili yasa tasarısının yakında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelerek oylanacağı bilgisini verdi. Özhaseki, kentsel dönüşümün zorluklarıyla ilgili olarak da özellikle rantın yüksek oranda döndüğü ve çıkarların çatıştığı bölgelerin zorluklarına vurgu yaparak. "Yapmaya çalıştığımız, acemi bir terzinin paramparça ettiği bir kumaşı yeniden bir araya getirip, birisinin üstüne elbise giydirme çabasıdır. Bu ise özellikle rantın çok yüksek olduğu, özellikle de mefaatlerin çekiştiği noktalarda, dağları delmek kadar zor bir iş. Buna rağmen işi az çok biliyoruz. Aklımız eriyor. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz, zorlukların farkındayız. Bunun için de gerekli adımlar neyse atacağız" şeklinde konuştu

Deprem gerçek, dönüşüm mecburiyet

Türkiye'de kentsel dönüşüm algılarının sorunlu olduğunu ve bu girişimin lüks anlamına gelmediğini dile getiren Bakan Özhaseki, bir mecburiyet ve zorunluluktan bahsedildiğini dile getirdi. Özhaseki, depremi gerçek, kentsel dönüşümü ise mecburiyet olarak niteleyerek: "Bu ülke topraklarının altında iyice hareketli faylar var. Bu hareketliliğe karşı bugünün teknolojisiyle bir şey yapamıyoruz. Yapabileceğimiz tekşey onu anlamaya çalışmak. Bu sayede ona uygun davranışlar geliştirebiliriz. Belki böylece süreci kurtarma şansımız olur." şeklinde konuştu. 

Japonlar bizden daha mı akıllı?

Bakan Özhaseki, deprem kuşağının merkezinde olmasına rağmen yüksek katlı binalar ve gelişmiş kent yaşamını hasarsızca sürdürmekte olan Japonya örneğinin önemine de dikkat çekerek: "Biz hala, deprem olunca üçüncü kattaki adam merdivene mi koşsun asansöre mi, yukarı mı çıksın aşağı mı insin, sorusunu tartışıyoruz. Japonlar bizden daha mı akıllı? " dedi. Deprem dedbirlerinin alınması ve uygulanmasında kimsenin ciddi davranmamasına da sitem eden Bakan Özhaseki: "Herkesin üzerine düşen şeyler var. Öncelikle oturdukları ev deprem konusunda nedir, ne değildir? Bu soru yanıtlanmalı. Herkes fakir fukara ya da mühendislere para veremeyecek durumda değli ya. Belediyeler de depremsellik açısıdan kendi bölgelerini tek tek elden geçirmeli." dedi.