Başkan Uysal: 'Üsküdar-Sancaktepe Metrosu 1 ay içinde açılır'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe hattında sona gelindiğini belirterek: "Üsküdar-Yamanevler arasını 15-20 gün içinde açarız.." dedi.

Başkan Uysal: 'Üsküdar-Sancaktepe Metrosu 1 ay içinde açılır'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılı bütçesi 20 milyar 100 milyon olarak kabul edildi. Bütçenin büyük kısmı ise 6 milyar 822 milyon TL ile ulaştırma projelerine ayrıldı. 

Mega bütçede ulaştırmanın payı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılı bütçesini, yeni başkan Mevlüt Uysal açıkladı. Dün İBB'nin Saraçhane'deki binasında gerçekleştirilen meclis toplantısında bütçe sunumu yapan Başkan Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılı bütçesini 20 milyar 100 milyon TL olarak açıkladı. Bu bütçeden ulaştırma projelerine ayrılan pay ise 6 milyar 822 milyon TL seviyesinde... 

Üsküdar-Sancaktepe'de geri sayım

Konuşması sırasında açılışı bir türlü yapılamayan Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu hakkında da konuşan İBB Başkanı Mevlüt Uysal: "Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olacak. Bu hatta da çalışmalarımızda sona geldi. Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe hattının, Üsküdar-Yamanevler arasını 15-20 gün içinde hizmete açarız..." dedi. 

Eminönü-Alibeyköy Tramvayında çalışmalar başladı

Toplamda 14 istasyondan oluşacak ve günde 115 bin yolcu taşıyacak olan Eminönü-Alibeyköy tramvay hattında da çalışmalara başlandığını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal: "Böylece Eyüpsultan'ı çekim merkezi haline getireceğiz. Eskiden minibüsle gidilemeyen yere şimdi tramvayla gidilecek..." ifadelerini kullandı. 

Ulaşımda hedef verimlilik

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, kent içi ulaşımda temel prensibin, ulaşım sistemlerinin birbirlerine entegrasyonu olduğunu belirterek: Bu bağlamda da verimliliğin raylı sistem olarak öne çıktığını söyeyebiliriz. Biz de bu doğrultuda raylı sistemleri mahallelere kadar ulaştırmak için çaba gösteriyoruz..." şeklinde konuştu. 

Havaray projesi neden iptal edildi?

İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın gündemindeki bir diğer soru ise geçtiğimiz hafta içinde gündemi meşgul eden Topbaş dönemi projeleri oldu. Eski Başkan Kadir Topbaş döneminde tasarlanan Sefaköy-Başakşehir projesine ilişkin ilçe belediyeleri ve vatandaşlarda bulunduğunu dile getiren UYsal: "Bunu iptal ettik ve yerine metro ve raylı sistem projesi geliştirme kararı aldık. Yani Sefaköy'den Halkalı'ya uzanan bir raylı sistemi en kısa sürede planlayacağız ve uygulamaya alacağız. Bu hatt ayrıca Aksaray-İkitelli hattı ile Mimarsinan İstasyonu'ndan ve paralel olarak kirazlı-Halkalı Hattı ile de Mecidiyeköy-Mahmutbey hattıyla da Mehmet Akif İstasyonu'nda buluşturarak birleştireceğiz. Böylece Küçükçekmece'yi İstanbul'un ana akslarıyla birbirine bağlamış olacağız..." dedi. 

İstanbul'un kritik metro hatlarında son durum

İstanbul halen yoğun biçimde çalışmaları süren raylı sistem inşaatlarının hizmete açılmasını bekliyor. Bu hatların başında ise Üsküdar-Sancaktepe, Kabataş-Mahmutbey ve Gebze-Halkalı raylı sistemleri bulunuyor. Gebze - Halkalı raylı sistemi, aradan geçen yaklaşık 5 yıllık zaman süresi içinde yüklenici firmanın iflası ve kurtarma hazıları gibi faktörlerin etkisiyle sürekli ertelenmek zorunda kalmıştı. Gelinen son aşamada bu hattın 2018 yılı içinde hizmete alınması bekleniyor. Açılışı yılan hikayesine dönen bir diğer hat olan Üsküdar-Sancaktepe'de son dönemde yaşanan gecikmeler ise ilk sürücüsüz hattın deneme sürecinin uzaması olarak açıklanmıştı. Bu hattın da 15-20 gün içinde hizmete açılması bekleniyor. Kabataş-Mahmutbey Metrosu ise, Kabataş'ta rastlanan Demir çağına ait bulgular nedeniyle uzayacak gibi gözüküyor. Bu hattın Mecidiyeköy-Mahmutbey etabının daha erken bir tarihte açılışı mümkün olacak...