Big Ben Saat Kulesi'nde restorasyon başlıyor

157 yıllık tarihi ile Londra'nın simgesi haline gelen Big Ben Saat Kulesi'nde restorasyon çalışmaları önümüzdeki hafta başlayacak

Big Ben Saat Kulesi'nde restorasyon başlıyor

157 yıllık tarihi ile Londra'nın simgesi haline gelen Big Ben Saat Kulesi'nde restorasyon çalışmaları önümüzdeki hafta başlayacak. 

Çalışmalar 2021 yılında tamamlanacak

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü çanı son kez çalacak olan Big Ben Saat Kulesi'nde restorasyon çalışmalarının 2021 yılında tamamlanması planlanıyor. Saat çanı bakım boyunca, sadece yeni yılda ve 'Anma Günü' gibi önemli olayların yıldönümünde çalacak. 

29 milyon Poundluk bakım ve onarım

Bakım ve onarım çalışmaları sırasında elektrikli bir motor yardımı ile saat ibrelerini çalışmaya devam edecek. Restorasyon için ise 29 milyon Pound harcanacak. 

Asansör, tuvalet ve mutfak eklenecek

Big Ben restorasyon çalışmaları projesinin ana mimari Adam Watrobski BBC'ye yaptığı açıklamada, kuleye asansör, tuvalet ve mutfak gibi yeni bölümlerin ekleneceğini söyledi. Kulenin bakım sonrasında enerji tüketimi açısında daha verimli hale geleceği belirtildi. Bakım çalışmaları kapsamında, Big Ben'deki saatin parçalı olarak sökülerek, dört kadranının temizlenmesi ve onarılması da bulunuyor. 

Big Ben Saat Kulesi 

Dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saati olan Big Ben Saat Kulesi'nin yüksekliği 96,3 metredir. Resmi adıyla Elizabeth Kulesi olan ünlü saat kulesinde 'Big Ben' aslında saat kulesinde yer alan çanın adıdır. Londra'da Westminster Sarayı'nın yanında bulunan kule, eski Westminster Sarayı'nın 16 Ekim 1834 yılında bir yangın ile tahrip olmasından sonra Charles Barry'nin yeni saray tasarımının bir parçası olarak dikilmiştir. Kulenin üzerinde bulunan saatin ağırlığı 5,5 ton, çanın ağırlığı ise 13,5 tondur. Çan çaldığı zaman sesi 14 kilometre kadar mesafeden duyulabilir. Yapının en önemli özelliği ise zamanı hep doğru göstermesidir. 

Big Ben Saat Kulesi hakkında bilgi

* Big Ben Saat Kulesi 51°30'02.2¨K ve  00°07'28.6¨B koordinatlarında bulunmaktadır.
* Big Ben Saat Kulesi'nin yüksekliği 96.3 m'dir.
* Big Ben Saat Kulesi'nin üzerinde bulunan saatin ağırlığı 5,5 ton'dur.
* Big ben Saat Kulesi'nin üzerinde bulunan çanın ağırlığı 13,5 ton'dur.
* Big Ben Saat Kulesi'nin üzerindeki çan çaldığı zaman sesi 14 km. uzak mesafeden duyulabilir.
* 19. yüzyılın ortalarında inşaa edilmiştir.
* Saatin yüzü yaklaşık 7.5 metredir.
* Saat kısmı 2.7 metre iken dakika kısmı 4.25 metredir.
* Big Ben Saat Kulesi'nin üzerinde yer alan rakamlar yaklaşık 60 cm dir.
* Her bir saat minesinde 312 tane cam parçası bulunmaktadır.