Binbirdirek Sarnıcı nerede?

224 sütundan oluşan ve büyüklüğü 3 bin 584 metrekare olan Binbirdirek Sarnıcı nerede? İşte yanıtı...

Binbirdirek Sarnıcı nerede?

224 sütundan oluşan ve büyüklüğü 3 bin 584 metrekare olan Binbirdirek Sarnıcı nerede? İşte yanıtı...  

En büyük ikinci sarnıç

Bizans kaynaklarına göre dördüncü yüzyılda inşa edilmiş olan sarnıç, İstanbul'da yer alan en büyük ikinci sarnıçtır. Binbirdirek Sarnıcı zaman içinde kuruduktan sonra 16. Yüzyıl'dan itibaren atölye olarak hizmet vermiştir. Sarnıçta yer alan sütunlar, iki gövdeden oluşup üzerlerinde bir işlemesi olmayan piramite benzer başlıklar ile birleştirilmiştir. Sütunlar üzerinde bulunan çeşitli işaretlerin sarnıcın yapıldığı dönemlerde çalışan işçilere ait olduğu belirtiliyor. Hipodromun batısında yer alan sarnıç, geçtiğimiz yıllarda temizlenmiş ve ziyarete açılmıştır. Binbirdirek Sarnıcı'nda yer alan 224 sütundan 212 tanesi günümüze kadar gelmiyi başarmıştır. 

 

Binbirdirek Sarnıcı nerede?

3 bin kişi kapasiteli

Bazı kaynaklara göre, İmparator Konstantin şehri yeniden inşa ettiğinde Roma'da yer alan bazı senato üyelerini İstanbul'a göçe zorlamış. Senatörlerden Filoksenus, hipodroma komşu olarak şekilde saray yaptırmış ve sarayın su ihtiyacını karşılamak için Binbirdirek Sarnıcı'nı inşa ettirmiş. Osmanlı Dönemi'nde ise sarnıç üzerine büyük konaklar inşa edilmiş. Bunlardan birisi Fazlı Paşa tarafından inşa ettirilen konak olmuş. Sonraki dönemlerde ise sarnıcın üzerin boş arsa olarak kalmış ve semt pazarı kurulmuş. Pazara tezgah açanlar ise bir süre Binbirdirek Sarnıcı'nı depo olarak kullanmış. Günümüzde ise Binbirdirek Sarnıcı çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. 3 bin kişi kapasitesi olan sarnıçta düğün, defile, parti gibi organizasyonlar yapılıyor.

Binbirdirek Sarnıcı nerede? 

Sultanahmet'te bulunan sarnıç, adını taşıyan Binbirdirek Mahallesi'nde yer alıyor. Toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz Binbirdirek Sarnıcı'na ister tramvay kullanarak, ister İETT otobüsleriyle, isterseniz ise Marmaray kullanarak gidebilirsiniz. Binbirdirek Sarnıcı ziyaret saatleri ise 08:00 ile 21:00 arasıdır.