Bir postacının sıra dışı kalesi: Le Palais Ideal

Fransız postacının kendine has eğlenceli tavrıyla hayata geçirdiği kalesi Le Palais Ideal, sıra dışı mimarisi ile herkesi büyülüyor

Bir postacının sıra dışı kalesi: Le Palais Ideal

Bu sıra dışı mimari uzaktan bakıldığında farklı mimari dönemleri içinde barındıran La Sagrada Familia'yı andırıyor. 1836-1924 yılları arasında yaşamış olan Fransız postacı Ferdinand Cheval hayallerini süsleyen bu görkemli binanın yapımına 19. yüzyıl sonlarında başlıyor. Sarayın farklı mimarisinin fikri Cheval'ın 1879 yılında posta dağıtımı sırasında ayağının bir taşa takılmasıyla doğuyor. Eline aldığı taşın şeklinden oldukça etkilenen Cheval, özgün mimariye sahip binanın yapımında da bu olaydan esinleniyor. 

 

Bir postacının sıra dışı kalesi: Le Palais Ideal

 

Hiç bir mimari deneyime sahip olmayan Cheval, dönemin illüstrasyona sahip yayınlarından olan Le Magazin Pittoresque'in yardımı ile kendi kendini yetiştiriyor. Çevresindekilerin ve komşularının eleştiri ve alaylarına kulak tıkayan postacı, sarayın yapım sürecini tek başına sürdürüyor ve tam 34 yılda tamamlıyor. 42 kilometre boyunca süren posta güzergahından topladığı taşları el arabasında biriktirerek binanın yapımında bunlardan yararlanıyor. Zaman içinde eleştirilen yerini büyük bir hayranlığa bırakıyor ve turistler Cheval'in bu eserini görmek için akın etmeye başladılar. 

 

Bir postacının sıra dışı kalesi: Le Palais Ideal

 

Fantastik görüntüsü ile büyüleyen saray Çin, Cezayir ve Kuzey Avrupa'nın farklı stil ve dönemlerinin mimari etkilerini bir araya getiriyor. Postacı emekle inşa ettiği sarayını ''Merak etmeye başlarsanız hayal gücünün ötesinde fantastik rüyalara taşınırsınız.'' sözleri ile anlatıyor. Cheval öldükten sonra sarayına gömülmek istediğinde Fransız resmi kurumları bu isteği yasaklıyor. Bu karar üzerine o dönem 80 yaşında olan Cheval şehir mezarlığında kendine ait özel bir anıt alan inşa ediyor. Saray duvarlarına işlediği mesajda ise ''Ben bir inşaatçı değilim. Hayatım boyunca ne bir mala kullanmıştım ne de bir heykeltıraştım. Mimar olmak bir yana, keski bile bana yabancı bir aletti. Buradan geçen, bil ki şahit olduğun her şey, gördüğü bir rüyadan esinlenerek dünyanın kraliçesini yaratan sıradan bir köylünün eseri.” diyor.

 

Bir postacının sıra dışı kalesi: Le Palais Ideal
Bu muhteşem yapı Lyon'un kasabası olan Hauterives'de ziyaretçilerini karşılıyor.