Boğaz’ın 115 yaşındaki emekçisi: Ahmet Afif Paşa Yalısı

1900’lü yıllarda inşa edilen ve o günden bugüne 115 yılı geride bırakan Ahmet Afif Paşa Yalısı, tüm ihtişamıyla İstanbul’a göz kırpıyor.

Boğaz’ın 115 yaşındaki emekçisi: Ahmet Afif Paşa Yalısı

İstanbul Boğazı’nın meşhur yalılarının başında gelen Yeniköy’deki Ahmet Afif Paşa Yalısı, 1900’lü yıllarda inşa edilerek, Boğaz’daki yerini aldı. Oldukça görkemli bir yalı olan Ahmet Afif Paşa’nın ilk sahibi ise bir paşa kızı olan Ferendiz Hanım’dı. Daha sonraki yıllarda Levazımat Dairesi Başkanı Ahmet Afif Paşa’ya geçen yalı, adını da buradan aldı. Yalının üçüncü sahibi ise Misbah Muhayyeş oldu. Afif Paşa’nın ailesinden yalıyı satın alan Muhayyeş, bu görkemli yalısında üzlü yazar Agahta Christie’yi bile ağırladı.  Misbah Muhayyeş’in ölümünün ardından oğlu Cemil Muhayyeş’e geçen yalı, uzun bir süre bakımsız kaldı ve 1983 yılında dönemin ünlü işadamı Kemal Uzan’a satıldı. Uzan ailesi yalıda 17 senesini geçirdi.

 

Boğaz’ın 115 yaşındaki emekçisi: Ahmet Afif Paşa Yalısı

 

 

Yeşilçam filmlerine set oldu

Ahmet Afif Paşa Yalısı, 80’li yıllardan başlayarak, Yeşilçam filmlerine set olarak da kiralandı. Yalı da en son ‘Binbir Gece’ adlı dizi çekildi.

22 odası var

Toplamda 22 oda ve sofadan meydana gelen Ahmet Afif Paşa Yalısı, 2 bin 242 metrekarelik yüzölçümüne sahip. 1250 metrekarelik kapalı alanı olan yalıda, zemin kat, 2 normal kat, çatı katı ve çatı arası mevcut.