Boğaz'ın ilk kazıklı sahil yolu 1988 yılında yapıldı

1988 yılında Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan tarafından açılışı yapılan ilk kazıklı sahil yolu 7 ay gibi bir sürede 4 milyar lira harcanarak tamamlandı

Boğaz'ın ilk kazıklı sahil yolu 1988 yılında yapıldı

1988 yılında Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan tarafından açılışı yapılan ilk kazıklı sahil yolu 7 ay gibi bir sürede 4 milyar lira harcanarak tamamlandı. Arnavutköy'de bir dönemler vapurların geçtiği yalıların ön tarafında yapılan Kazıklı Yol için, yolda ilk yürüyüşü yapan Bedrettin Dalan, ''Yalı sahipleri önce tepki göstermişti ama şimdi teşekkür ediyorlar.'' demişti. 

Kuruçeşme Arnavutköy arasındaki 1200 metrelik sahil yolu, 7 ayda 4 milyar lira harcanarak tamamlandı. 720 çelik kazık üzerine yapılan sahil yolu, trafiği biraz rahatlatmak amacıyla yapıldı. Bedrettin Dalan kazıklı yolun açılışında yaptığı açıklamada; '' Yolu, ikinci sınıf tarihi yalıları yıkmadan, 7 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Bu arada çeşitli spekülasyonlar yapıldı. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak bu karar şekil yönündendi. Gerekli işlemleri tamamladık, İdare Mahkemesi'nin gerekli gördüğü tüm yasal işlemler yapıldı.'' diye konuşmuştu. 

 

Boğaz'ın ilk kazıklı sahil yolu 1988 yılında yapıldı
Çubuklu Kanlıca Kazıklı Sahil Yolu Projesi

Çubuklu - Kanlıca Sahil Yolu Projesi 

Günümüzde ise Beykoz'da yapımına başlanan Çubuklu - Kanlıca Sahil Yolu Projesi kapsamındaki yeni yaya yolu inşaatı devam ediyor. Tamamlandığında bölgeye 3 kilometrelik yeni sahil yolu kazandıracak olan proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi işbirliği ile yapılıyor. Projede, Boğaz sahili, kazıklı yol sistemi ile denize doğru 10 metre genişleyecek. İlk etapta Çubuklu iskelesi ve Kanlıca arasında 1200 metrelik sahil yolu gerçekleştirilecek. Sonrasında ise Beykoz'a doğru uzatılacak ikinci etabın tamamlanması ile 3 kilometrelik sahil yürüyüş yolu oluşacak. Çubuklu Kanlıca Sahil yolu tamamlandığında yol üzerinde balık tutma iskeleleri yapılacak.