Bozcaada mimari ve plajları!

Bozcaada evleri ve denizi ile dikkat çeken, Çanakkale'ye bağlı bir yerleşim yeridir

Bozcaada mimari ve plajları!


Bozcaada Çanakkale’ye bağlıdır. 40 kilometre yüzölçümüne sahip olan Bozcaada Türkiye’nin 3’ncü büyük adasıdır.

Çanakkale Bozcaada, Troya Savaşı döneminde Yunanlılar tarafından üs olarak kullanılmıştır. Aiolya halkının Bozcaada’da yaşadığı rivayet edilenler arasındadır. Roma İmparatorluğu parçalanında Bozcaada hakimiyeti Bizans İmparatorluğu’na geçmiştir. Türklerin adayla ilk bağlantısı, Aydınoğlu Umur Bey'in İzmir'i fethettikten sonra 1328'de 8 gemilik bir filosuyla Bizans yönetimindeki Bozcaada'ya gelerek yağmalaması olmuştur.

Fatih Sultan Mehmet döneminde 1455 yılında Gökçeada (İmroz) ile birlikte fethedilen Bozcaada, birçok büyük savaşa da tanıklık etmiştir. Bozcaada 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti'ne bırakılmıştır ve Türkler Bozcaada’yı 20 Eylül’de teslim almıştır. 1923 yılında ise belediye olarak kurulmuştur.Rum ve Türk kültürünün izlerini taşıyan Bozcaada’da kagir ve ahşap karkas yapılar bulunuyor. Rum Mahallesinde evlerin bodrumları vardır. Mutfak, banyo, çamaşırlık burada bulunur. Pencereler yüksek ve geniş, genelde kepenklidir. Üst katlar ahşap, yüksek pencereli, kepenklidir. Kapılar yine yüksek, çift kanat ve pencerelidir. Türk evlerinden farklı olarak bazı evler balkonludur. Birçok evin “mağaza” adı verilen binaya bitişik, yüksek duvarlı yapıları bulunmaktadır. Bunlar şarap imalatı ve muhafazası yanı sıra kışlık erzakların depolandığı yerlerdir.

Türk Mahallesinde alt katlar biraz daha yüksek ve dar pencerelidir. Bunun sebebi alt katın erzak deposu ya da “taşlık” olarak kullanılmasıdır. Evlerin avlularında genelde üstü toprak damla örtülü mutfak ve çamaşırlık vardır. Evin içinde yerli dolaplar, gusülhaneler, ahşap tavanlar bulunur. Tuvalet avludadır. Çatıları alaturka kiremitli ve kirpi saçaklıdır. Zaman içerisinde değişen ihtiyaçlar ve yenilikler sonucunda, günümüzde bu sayılan özellikleri bir arada koruyabilmiş çok az örnek kalmıştır.

Bozcaada Plajları!

Sulubahçe ve Akvaryum Koyları’nın yer aldığı Bozcaada tatilcilerin tercih ettiği merkezlerden biridir. Rum evlerinden bozma pansiyon ve otellerin bulunduğu Bozcaada bağ bozum zamanı da oldukça yüksek oranda turist çekmektedir.1.Ayazma Plajı
En popüler plajlardan biri olan Ayazma Plajı ince taneli ve altın sarısı kumu ile dikkat çekiyor. Temiz ve hemen derinleşmeyen bir denizi olan Ayazma Plajı 400 metre uzunluğundadır. Yüzerken balıkların göründüğü kadar güzel bir suya sahip olan Bozcaada Ayazma Plajı, Ayazma’nın batısında yer alıyor.2.Habbele Plajı
Habbele Plajı merkeze yaklaşık 8 km mesafede bulunan Habbele Plajı, Sulu Bahçe’den sonra gelen küçük bir koydur. Habbele plajı, kumlu ve taşlı bir zemine sahip olup, balık tutmaya elverişlidir.