Brüksel'in Manneken Pis heykeli

Küçük bir çocuğu tasvir eden Brüksel'in Manneken Pis heykeli 61 santimetre boyunda ve bronzdan yapılmıştır

Brüksel'in Manneken Pis heykeli

Küçük bir çocuğu tasvir eden Brüksel'in Manneken Pis heykeli 61 santimetre boyunda ve bronzdan yapılmıştır. Brüksel'in en çok ilgi çeken yapısı olan ünlü heyken, işeyen bir küçük çocuğu tasvir ediyor. Grand Place'de yer alan Brüksel işeyen çocuk heykeli tüm eleştirilere rağmen Brüksel'in popüler simgesi olmuştur. 

Brüksel'in Manneken Pis heykeli

Brüksel işeyen adam heykeli

Hikayesi çok merak edilen Brüksel işeyen adam heykeli, Brüksel'in en popüler çocuğudur. Heykelin birçok hikayesi vardır. Bunlardan ilki, burada yaşayan halktan bir insan çocuğunu kaybeder ve heykelin yapıldığı noktada çocuğunu bulur ve mutluluk için bu heykeli yaptırır. Diğer Brüksel işeyen adam heykeli hikayesi ise şöyledir; heykeli olan çocuk bir ajandır ve şehirde pek çok kilit noktalara bombalar yerleştirmiştir. Yakalandığında ise bunu kutlamak amacıyla bu heykel yaptırılmıştır. Birçok hikayesi olan bu heykel anlamsız olmasına rağmen Brüksel'de çok sevilir ve ilgi görür. Hikayelerden en yaygın olanı ise şöyledir; savaş döneminde küçük bir çocuk şehri kuşatan askerlerin attığı büyük bombalardan birinin üzerine işeyerek şehri kurtarmış ve bu nedenle heykeli dikilmiştir. 

Brüksel'in Manneken Pis heykeli

Brüksel'in ünlü simgesi olan Manneken Pis heykeli, bronzdan yapılmış ve 61 cm boyundadır. Çeşmenin havzasına işeyen küçük bir çocuğun tasvir edildiği heykele yılın farklı zamanlarında kıyafetler giydirilir. Heykelin yanında bulunan bir kız çocuğu heykeli daha vardır. Bu kız çocuğu heykeli de işeyen çocuk heykeline eşlik etmesi amacı ile yaptırılmıştır.