Bu köyde araba yasak: Giethoorn

Giethoorn, Hollanda'da bulunan bir köy. Köyün benzersiz bir özelliği var: Herhangi bir otobüs veya araba yok. Çünkü bu köyde yol yok!

 Bu köyde araba yasak: Giethoorn

Eğer şehir hayatından uzak ve güzel bir yerde huzur bulmak ve sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız, sizin için mükemmel bir tavsiyemiz var, masal köyü Giethoorn. Güzel doğası, kanalları ve eski evleriyle, trafik telaşından,  egzoz gazı, klakson ve motor seslerinden uzakta bir masal köyü… Kanallarında gezinti için tekneler  ya da adacıkları birbirine bağlayan çok sayıdaki ahşap köprülerle bezenmiş yürüyüş parkurlarıyla 4 mevsim dünyanın bir çok yerinden turistin ziyaret ettiği Hollanda’nın önemli bir turizm yeri Giethoorn.

 

 Bu köyde araba yasak: Giethoorn

 

Bu köyde hayat sessiz, sakin ve telaşsız geçiyor. Kim istemez her gün evine şirin bir tekneyle dönmeyi, salonunun penceresinden muhteşem bir manzarayı izlemeyi... Kanallar gerçekten de bu köyü diğer köylerden ayıran benzersiz bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Köyde modern ulaşım yöntemlerinin kullanılmaması da ruhen dinginliği ve sakinliği beraberinde getiriyor. Malesef günümüz şehirlerinde akla ilk gelen gürültü ve stres oluyor.

 

 Bu köyde araba yasak: Giethoorn

 

Hollandalı yönetmen Bert Haanstra 1958 yılında burada yaptığı ünlü komedi Fanfare’den sonra ünü artan Giethoorn , bu yapım sonrası gerçek bir cazibe merkezi haline geldi. 1230 yılında Akdeniz’den gelen yerleşimciler tarafından kurulan köyde, günümüzde kendilerine özel adalarda bulunan evlerinde yaşayan 2600 yerleşimci bulunuyor.  180 köprü ile sağlanan ulaşımın alternatifi ve köye değer katan diğer bir ulaşım aracı ise teknelerdir. Yalnız elektrik motorlu teknelere izin var; yakıtlı motorlar kullanılmıyor.

 

 Bu köyde araba yasak: Giethoorn

 

Eğer yolunuz Giethoorn’a düşerse, son 100 yıllık yaşantı şeklini gösteren toprak ürünleri, eski araçlar, kızak ve bisikletlerin sergilendiği müzeleri ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca köyde, çok sayıda sanatsal etkinlik ve çocuklar içinde aktiviteler bulunuyor. Giethoorn, sadece bahar ve yaz dönemi değil, tüm kış boyunca da buz pateni meraklıları için cazibe merkezi durumunda.

 

 Bu köyde araba yasak: Giethoorn

 

Bu masalsı köyü düzenlenlenen tekne turları ile keşfedebileceğiniz gibi, kanallarda tekneleri kullanma imkanınada sahipsiniz. Giethoorn’u bisiklet kiralayarak ya da ahşap körüler üzerinde yürüyerek de dolaşabilir farklı yerlerini keşfedebilirsiniz. Amsterdam yaklaşık 90 kilometre, Rotterdam ve Lahey ve yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunan, bu güzel köy Hollanda’nın orta kesimi, kuzeybatı eyaleti Overijssel’de bu büyülü atmosferi yaşamak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

 

 Bu köyde araba yasak: Giethoorn