Bulgaristan'ın sembolü Buzludzha Anıtı restore edilmeyi bekliyor

Dünyanın en ilginç yapılarından biri olan Buzludzha Anıtı'nın tarihi Bulgar Sosyalist Hareketi'nin geçmişine kadar uzanıyor

Bulgaristan'ın sembolü Buzludzha Anıtı restore edilmeyi bekliyor


Bulgar Sosyalist Hareketi'nin geçmişine uzanan tarihi ile Buzludzha Anıtı, ilk olarak Peak ismi ile yapıldı. Daha sonra ise ismi Hadzhi Dimitar tarafından değiştirildi. 

Bulgaristan'da resmi törenler ve siyasi toplantılar için büyük bir yapı dikilmesine karar verilmişti ve bunun için bir fon oluşturuldu. İnşaatına başlanan yapının önemi, komünist Bulgaristan'ın bir sembolü olmasıydı. Yapılacak olan bu yapı için Bulgaristan'ın her köşesinden halkların bağışlarıyla pul satışı yapılarak para toplandı ve 1981 yılında anıt kamuya açıldı. Uzay dairesini andıran yapı, dönemin mimari anlayışından çok uzaktı. Tepede kurulmuş olması, görkemini daha da artırıyordu. İnşasında binlerce içşi ve sanatçının görev aldığı Buzludzha, 7 senede tamamlandı. Yapının iç kısmının tavanında yeşil bir zemin üzerine komünizmin sembolü orak-çekiş ikonu koyuldu. Toplantı alanına 500 metrekare mozaik yerleştirildi. Daire binanın yanına da uzun bir sütun dikildi. 

 

Bulgaristan'ın sembolü Buzludzha Anıtı restore edilmeyi bekliyor

 

1989 yılında Bulgaristan'da komünizmin son bulmasıyla birlikte, anıt içler acısı bir hale geldi. Komünizmin son bulmasıyla terk edildikten sonra bir daha kullanılmayan Buzludzha, vandalların uğrayarak, mozaikleri yok ettiği, pencereleri kırdığı, dekorasyonunu bozdukları harabe bir yere dönüştü. Sonrasında ise anıtın Bulgaristan'daki komünist partiye verilmesi projesi ortaya çıktı. Hatta sonrasında Buzludzha Projesi isimli bir vakıf kuruldu. Üyeleri gençlerden oluşan vakıf, 2,5 milyonlu ülkenin nüfusunun tamamından para toplanması gerektiğini açıkladı. 

 

Bulgaristan'ın sembolü Buzludzha Anıtı restore edilmeyi bekliyor

 

Bağış fikrinin yaratıcısı Mimar Dora Ivanova, Bulgaristan tarihinde önem taşıyan bir bağış etkinliğinin canlandırılmasını, çok sayıda insanın emeği ile kurulan anıtın restore edilmesini görmeye oldukça istekliydi. Ivanova, devlet binalarının önemli olduğunu; çünkü ülke tarihinin bir parçası olduklarını düşünüyordu. Dairenin etrafında yer aan koridorda farklı tarihi periyotlar temsil edilecekti. Sosyalizmi sembolize eden mozaikler kurulacaktı. Binanın bazı bölümleri ise Bulgaristan liderlerinin varlığına adanacaktı. Tüm bu tasvirler binaya eklendikten sonra üzerinde sütunlar yükselecekti. Kurulacak bir panoramik asansör ile ziyaretçiler sütunun en üst kısmını da gezebilecekti. Asansör sayesinde ziyaretçiler içeride Bulgaristan liderlerinin isimlerini görecekti. 

 

Bulgaristan'ın sembolü Buzludzha Anıtı restore edilmeyi bekliyor

 

Bu muhteşem proje için gerekli olan bağış toplanamadı. 2009 yılında iktidara gelen Bulgaristan Başkanı Boyko Borisov, anıtı sosyalist partiye bıraktıklarını açıkladı. Bugüne gelindiğinde Sovyetler rejiminin Bulgaristan'daki önemli bir sembolü olan bu yapıt artık oldukça yıpranmış durumda. Bir dönem komünist rejimin ruhu ile uyumlu olan konuşmaların yapıldığı, resmi törenlerin düzenlendiği, kitleleri toplayan Buzludzha Anıtı'nın hatıraları da giderek siliniyor. Farklı ülkelerden ziyaretçilerin görmeye geldiği anıtın restore edilmesi umuluyor.