Caddebostan Ragıp Paşa Köşkü

Mimari Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund olan Caddebostan'ın tarihi Ragıp Paşa Köşkü, 27 dönümlük bir bahçe içinde yer alıyor

Caddebostan Ragıp Paşa Köşkü

Mimari Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund olan Caddebostan'ın tarihi Ragıp Paşa Köşkü, 27 dönümlük bir bahçe içinde yer alıyor. İki tarafı meşe ağaçları ile süslü olan taşlı bir yoldan Caddebostan Plajı'na doğru gidilince sağ tarafta kalan köşk, 4 katlı kagir olarak inşa edilmiştir. 

Ragıp Paşa Köşkü yapıldığı yıllarda geniş salonları, renkli camları, kapıları, İtalya'dan getirilen mermerleri ve Marmara Denizi ve Adalar'a bakan kısımdaki kulesi ile bir şatoyu andırmaktadır. Köşkün o dönemlerde Caddebostan yoluna açılan çift kanatlı ve ihtişamlı demir kapısı ve şiddetli lodosların bozamadığı beyaz mermerden yapılmış bir rıhtımı vardı. 

 

Caddebostan Ragıp Paşa Köşkü

 

Caddebostan yolu genişletişmesi sırasında duvarların ve kapının yeri değiştirilmiş, bahçenin bir kısmı parsellenmiş ve bazı ağaşlar kesilmiştir. Caddebostan Ragıp Paşa Köşkü'nün hemen yanındaki beyaz köşk ise kızı Tevhide Hanım'a aittir. Tevhide Hanım'a ait olan beyaz köşk, Ragıp Paşa Köşkü'ne göre daha sade bir mimariye sahiptir. 

Tevhide Hanım Köşkü yapıldığında 18 bin metrekareyi geçen ve denize kadar giden uzun bir koru içerisindeydi. Köşkün temelleri ise denize doğru uzanan kayalık bir burun üzerindeydi. İstinat duvarı ve korkuluklar ile çevrilen bahçe kısmı ise toprak ile doldurulmuştur. Bu arsanın içinde günümüzde 50 civarında dairenin bulunduğu apartmanlar yer alıyor. 

 

Caddebostan Ragıp Paşa Köşkü

 

Caddebostan sahilinde başlatılan dolgu işlemi ile köşkün denizle bağlantısı kesilmiş, denize giden iskele de ortadan kaldırılmıştır. Yol tarafında kalan bahçe duvarı, bahçedeki havuz ve müştemilat apartman yapımı sırasında yıkılmıştır. Köşk, bodrum katı dışında toplam 3 kattan oluşuyor. 

Köşklerin mimari açıdan birçok ortak özelliği bulunuyor. Tamamen kagir olan köşklerin üst katları ahşap kaplamadır. Ahşap panjur ve balkonların dekoratif sütunları köşklere tamamiyle ahşap görünüm kazandırmıştır. Ragıp Paşa'nın kızları, Nahide, Ayşe ve Tevhide, 1936 yılında Yusuf Ziya Demiriz'e satınlana kadar bu köşkte oturmuşlardır. Defalarca el değiştiren yapı, kat kat kiraya verilmiştir. Abidin Dino, Vehbi Koç ve Ömer Yüksel gibi isimler bu köşkte kiracı olmuşlardır. Ragıp Paşa Köşkü ve Tevhide Hanım köşkü, günümüzde bile hala muhteşem bir görünüşe sahiptir. 

 

Caddebostan Ragıp Paşa Köşkü