Çeşme Kalesi ve plajları!

Çeşme tarihi yapıları ve denizi ile dikkat çeken tatil beldelerinden biridir

Çeşme Kalesi ve plajları!


Çeşme, İzmir’e bağlı olup doğusunda Urla, kuzeyinde Karaburun, batı ve güneyinde ise Ege Denizi ile komşudur. Yüzölçümü 260 kilometrekare olan Çeşme’nin 1 beldesi ve 4 köyü bulunmaktadır.

Çeşme; Pausanias’a göre, Erythrai (Ildırı), Giritliler tarafından kurulmuştur. MÖ 7.yy’da Tiranlar tarafından yönetilen Çeşme, MÖ 560 tarihinde ise Lidyalılar tarafından yönetilmeye başlamıştır. 11.yy sonlarında ise Çaka Bey ile Türk egemenliğine giren Çeşme, 14.yy sonlarına doğru da Osmanlı egemenliğinde geçmiştir.


Çeşme Kalesi


Çeşme tarihi yapılar
Çeşme Kalesi: 2. Beyazıt tarafından yaptırıldı. Mimar Ahmet oğlu Mehmet, 1508 yılında inşa etti. Deniz kıyısına yapılan Çeşme Kalesi, denizin de doldurulması ile günümüzde konumuna ulaşmış oldu. Çeşme Kalesi, savaş gemilerini ve askerleri kötü hava koşullarından korurdu. Osmanlı mimarisinin kullanıldığı Çeşme Kalesi’ne Topkapı Sarayı’ndan getirilen silahların yerleştirilmesi ile müze olarak kullanılmaya başladı.

Kervansaray: Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1529 yılında yaptırıldı. Osmanlı kervansaraylarının mimarisi ile 2 katlı olarak inşa ettirildi. Mimarı Ali Pabuççu'nun oğlu Ömer olup, U biçiminde planlandı.
Çeşmeler: Ege mimarisi özelliklerini taşıyan birçok yapıya ev sahipliği yapan Çeşme’de yine birçok Osmanlı dönemi özelliklerini barındıran çeşmeler yer almaktadır. Bu çeşmelerden biri de 1792 yılında yaptırılan Kaymakam Sadık Bey Çeşmesi’dir.

İşte Çeşme Plajları!
Adını altın gibi parlayan kumundan alan Altınkum Plajı berrak deniziyle de tatilcilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Çeşme’nin merkezine 11 kilometre mesafede bulunan Altınkum Plajı uzunluğu 500 metre genişliği ise 16 metredir. Soğuk bir suya sahip olan Altınkum Plajı’nın bir kısmını özel bir şirket işletmededir. Ücretli bölümünde bar ve restoran bulunmaktadır.

Ilıca Plajı da 2 kilometre uzunluğa sahiptir. Ilıca Plajı’nın beyaz kumu ve sığ bir denizi vardır. Çocuklu ailelerin tercih ettiği Ilıca Plajı’nda dikkat çeken bir diğer nokta ise yer yer kaynayan sıcak termal kaynaklarıdır. Çeşme’ye 6 kilometre uzaklıkta yer alan Ilıca Plajı’na yakın birçok konaklama tesisi bulunmaktadır.

Diğer Çeşme Plajları da şunlardır;
1.Küçük Liman,
2.Pırlanta Plajı,
3.Paşa Limanı,
4.Ilıca Plajı,
5.Altınkum Plajı,


Çeşme’ye nasıl gidilir?
Çeşme ilçesi İzmir Şehir Merkezine 70 kilometre, Adnan Menderes Havalimanı'na 75 kilometre, Selcuk Efes Antik Kenti'ne 120 kilometre mesafede yer almaktadır. Özel araçlar ile İzmir'den Çeşme otobanı ile ilçeye ulaşım mümkündür.