Sektör tarihinin en büyük kampanyası 15 Haziran'da bitiyor

INDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Birlikten Güç Doğacak, Türkiye Kazanacak' kampanyasının 15 Haziran'da biteceğini hatırlatarak: "İlk 10 günde hedefi yakaladık" dedi

Sektör tarihinin en büyük kampanyası 15 Haziran'da bitiyor

INDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım konut sektörünün gündem maddeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. "Birlikten Güç Doğacak, Türkiye Kazanacak Kampanyası" kampanyasında hedef olarak belirlenen 3 milyarlık satış düzeyine 10 günde ulaştıklarını vurgulayan Durbakayım: "Kampanyanın daha ilk 10 gününde öngördüğüm hedefi yani 3 milyarı yakaladık. Kampanya sonunda ilk hedefi ikiye katlayacağız gibi gözüküyor.  Öngörümde yanıldım ancak bu şekildeki yanılmalara razıyım bunun aksi olsaydı, o zaman üzülürdüm" ifadelerini kullandı.

Kampanya sektöre tempo kazandırdı

Nazmi Durbakayım, İNDER, GYODER ve KONUTDER'in kampanyasının sektörün biraz ağırlaşan temposuna ivme kazandırdığını vurgulayarak: "Sektörde yaşanan sorunları ve çözüm alternatiflerini ortak platform olarak yetkili mercilere taşıyor. Üç derneğin üretkenliği ve olaylara çözümcü yaklaşımının, ÇŞB’nin de desteğini aldığını ve hatta bir çok çözüm önerimizin kabul görerek uygulamaya geçtiğini söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. Başarıyla devam kampanyamızın yanısıra geçtiğimiz haftalarda ard arda yürürlüğe giren iki yönetmelik bunun en somut örneğidir." şeklinde konuştu. 

İBB İmar yönetmeliği sektöre ne kazandıracak?

İBB İmar Yönetmelikleri'nin Bakanlık tarafından çıkarılan yönetmeliklere kıyasla daha kısıtlı şartlar oluşturduğunu, ama bu seferki yönetmeliğin de bir takım gri alanların aydınlatılması açısından daha yapıcı olduğunu söyleyen Nazmi Durbakayım :

"Senelerce kat yüksekliklerinin max. 3 m ile sınırlı kalması bizleri net 2.70 – 2.65 cm yüksekliğinde alanlarda yaşamaya mahkum etmişti. Bu yönetmelik ile yüksekliğin max. 4metreye çıkması, katlar arasında mutlak ses izalosyonlarının yapılabilmesine olanak sağlayacağı gibi günümüz insanın atalarımızın yaşadığı yüksek tavanlı mekanlara kavuşmasını sağlayacaktır. Estetik kurul şehirlerimizdeki gözümüzü tırmalayan renklerin dizaynı ile adeta çirkinlik abidesi olarak yapılan binalardan kurtulacağımızı müjdeliyor. Belediyeler arasındaki ‘çatı arasının yapılıp yapılmaması’ karmaşasına son veriyor. Çatı arası dairelerin, bir alt kat daire ile birlikte kullanılmasına tüm İstanbul’da izin veriyor." ifadelerini kullandı. 

Otopark Yönetmeliği hangi yenilikleri getiriyor?

Nazmi Durbakayım, son iki yıldır dile getirilen Otopark konusunda önerdikleri uygulamaların otopark sorununu ortadan kaldıracağını belirterek, her daireye bir otopark, okullarına zemin altına otopark yapılabilmesinin önünün açıldığına dikkat çekti. Yeni yönetmelikle parsellerin adaya dönüşmesi teşvik edecek ilk adımın atıldığını vurgulayan Durbakayım:

"Otopark teşkil edilemeyen bu binalara yürüyüş mesafesindeki başka bir otoparktan yer gösterilmesi gerekecek, bu durum tapuya şerh edilecek. Avrupa’daki uygulamalar Türkiye’dede hayata geçecek: Yeni düzenlemeyle ana arter yolların altına otopark yapılması imkanı getirilirken okullar hariç, kamu kurumlarının bahçelerinin altına, gerekli tüm emniyet koşulları sağlanmak, giriş çıkışı kamu kurumu giriş çıkışından ayrı olmak ve ilgili kurumdan izin alınmak kaydıyla otopark yapılabilecek. Otopark Yönetmeliği’yle park ve meydanların üst dokusu bozulmadan altına otopark yapılabilmesi mümkün hale gelecek. " dedi

 

Fikirtepe problemi

Özellikle son dönemlerde tamamlanamayan projeler ve firmalar ile hak sahipleri arasındaki tartışmalarla gündeme gelmeye devam eden Fikirtepe'de sorunların çözümü için çalışmalar sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sorunları yakından takip amacıyla kurduğu irtibat bürosu faaliyetlerine başlarken, sektörün iç dinamikleri de alternatif çözümler üretmeye başladı. Dünya'dan Leyla İlhan imzalı habere göre bölgede "inşaat" ve "proje" devirleri büyük bir ivme kazanmaya başladı.

Sektörde dövizin rolü 

Dövizin hiçbir zaman miras için biriktirilen bir enstrüman olmadığını ve ara araç olarak işlev gördüğünü belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Ekonomide, her zaman bir realizasyon olur. Özellikle çok kısa süreli yatırım araçlarında yaşanan keskin artışlar, mutlaka realizasyon getirir." ifadelerini kullandı. 

 

Sektör tarihinin en büyük kampanyası 15 Haziran'da bitiyor

 

 

Fikirtepe'ye bir kaç büyük firma yeterdi

Fikirtepe'de projelerin devrine yönelik yoğunluğu doğrulayan İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektöre çok sayıda girişlerin olduğunu ve bu girişlerde de işinin ehli olmayanların oran tekliflerinin sürecin aksamasında önemli rol oynadığını söyledi. Bu müteahhitlerin yüzde 50-60 verilmesi gereken yerde yüzde 70-80 teklifinde bulunduğuna dikkat çekerek: "Bizler bu oranlarla sürecin yürümeyeceğini söylemiştik. Devirler yoğun biçimde yaşanıyor. Dolayısıyla sektör kendini düzeltiyor." dedi. Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşümde muhatabın devlet olması gerektiğini ve hak sahipleri ile müteahhitlerin bunu karşı karşıya çözemediğini de belirterek: "

"Çalışacak firmayı da bakanlık ya da devlet seçmeli. Biz de Teknik Yapı markasıyla Duzla'da 5 bina adet konutu 3 senede tamamladık. Fikirtepe ise bizim Tuzla projemizden yalnızca 4-5 kat büyük. Teknik Yapı Tuzla'da bunu yapıyorsa, daha merkezi yerde de iki kat üretim yapabilir. Dolayısıyla bizim gibi üç ya da dört büyük firma bu işi sorunsuz yapabilirdi." ifadelerini kullandı. 

Devir varsa, umut vardır

Fikirtepe'de yürütülen devir işlemlerine de değinen Nazmi Durbakayım, firmanın elinde bulundurduğu devir yetkisini sağlıklı şekilde yürütmesinin önemine işaret etti. İşin yarım kalmaması adına devir işlemlerini sağlıklı olarak niteleyen Durbakayım: "Tarafların mutabakatıyla olan bir devir, aynı zamanda yeni bir enerji getirecek. Sektör açısından bakılırsa da, bu devirlerin olabilirliği sektörün hala gözde olduğunu gösterir" şeklinde konuştu.

Bakanlık'tan Fikirtepe'ye acil müdahale

Özellikle son dönemlerde medyaya da yansıyan müteahhit-hak sahibi anlaşmazlıkları, arka arkaya gelen mağduriyet haberleri ve finansal zorluk söylentileri üzerine, İstanbul Fikirtepe'de sürdürülmekte olan kentsel dönüşüm faaliyetlerini yakından izlemek isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın irtibat bürosu faaliyetlerine başladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Av. Veli Böke: “Bölgede yaşanan problemler sonrasında il müdürlüğü olarak burada yaşanan sorunların çözümü ve hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek amacıyla irtibat ofisimiz hizmet vermeye başladı." dedi. 

Çevre Bakanlığı Fikirtepe'yi yakından izlemeye başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Fikirtepe kentsel dönüşümün yerinden izlemek amacıyla  oluşturduğu "irtibat bürosu" faaliyetlerine başladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Veli Böke, bölgede faaliyetlerini sürdüren firma temsilcileri ve hak sahipleri ile bir araya gelerek, bölgede yaşanan problemler sonrasında il müdürlüğü olarak sorunların çözümü ve mağduriyetlerin giderilmesi adına irtibat ofisini kurduklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilgili kuruluşlar ve bölgede çalışmalar yürüten müteahhit firmalar ile koordineli şekilde çalışmalar gerçekleştireceklerine dikkat çeken Böke: "Özellikle İBB ve ilgili kuruluşların altyapı çalışmaları ile vatandaşlarımızın ulaşımı da kolaylaşacak." ifadelerini kullandı. 

Vatandaşlara doğrudan ve yerinde hizmet

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Böke, bu girişimle birlikte vatandaşların İstanbul Beşiktaş'ta yer alan müdürlüğe gelmesine gerek kalmadan ihtiyaçlarına yanıt alacak şekilde irtibat ofisini ziyaret edebileceklerini ve bu sayede vatandaşlara doğrudan ulaşarak yerinde ve doğru bilgilendirme olanağına da kavuşulmuş olduğunu söyledi. Bu girişimin taraflar arasındaki koordinasyonun sağlanması ve olasi aksaklıklara yerinde müdahale ile sorunların hızlı ve etkin çözümü için kritik bir önem taşıdığını da belirten Böke: "Bakanlığımız, hak sahipleri ve yüklenici firmalar arasında yönlendirici konumunda olarak bölgedeki tüm faaliyetleri inceleyip ofisimizde vatandaşlarla yapılacak görüşmeler ile proje süreçlerinde yaşanan sorunlar tespit edecek ve belirlenen sorunlar ile ilgili yüklenici firmalar ile hak sahipleri arasındaki sorunları hızla çözüme kavuşturacak" şeklinde konuştu.

Nuhoğlu: Bazı firmaların yarattığı sorunlar çözümlenecek

Toplantıya Fikirtepe'de faaliyetlerini sürdüren müteahhitleri temsilen katılan Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölgedeki sorunların çözümü için attığı irtibat ofisi adımını bölge adına olumlu bir gelişme olarak niteledi. Bu adım sayesinde hak sahipleri ile kimi yüklenici firmalar arasında yaşanan sorunların çözülmesini umduklarını belirten Nuhoğlu: "Bakanlığın çalışmaları ile bölgedeki altyapı sorunları 2018 yılı itibariyle büyük ölçüde çözüme kavuştu. Çalışmaları devam eden Prestij Caddesi’nde yer alacak yerli ve yabancı birçok marka ile burası Türkiye’nin en iddialı alışveriş caddesi konumuna gelecek ve burada yer alacak parklar, sanatsal etkinlik alanları, eğlence mekanları ve su oyun alanları Fikirtepe’de yaşam kalitesini artıracak. " ifadelerini kullandı. Nuhoğlu, bölgedeki çok sayıda firma ve kendilerinin daire teslimlerine başladığını da belirterek:  "Fikirtepe’ye 10 bine yakın ailenin bu yıl içerisinde taşınması bekleniyor. Böylece Fikirtepe’de yıl sonuna kadar 30 bin kişilik nüfus olacağını düşünüyoruz." dedi. 

Firma Bilgisi: Teknik Yapı

Yazar: emlakwebtv
Yorum

Benzer Haberler

Avrupa Konutları Atakent 4’te 2. Etap satışa çıktı “Atakent 4 B”

Avrupa Konutları Atakent 4’te 2. Etap satışa çıktı “Atakent 4 B”

Konut yatırımının avantajlı ülkesi Karadağ’a yatırıma çağırıyor

Konut yatırımının avantajlı ülkesi Karadağ’a yatırıma çağırıyor

Konutta yeni normal: Sağlıklı Ev!

Konutta yeni normal: Sağlıklı Ev!

Gayrimenkulde bireysel ve kurumsal yatırımcıların yeni gözdesi: KKTC

Gayrimenkulde bireysel ve kurumsal yatırımcıların yeni gözdesi: KKTC

Silverline pandemi sürecinde konut sektöründe atağa geçti

Silverline pandemi sürecinde konut sektöründe atağa geçti

Zin D Diamond fiyatları

Zin D Diamond fiyatları

425 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev ve oturum fırsatı

425 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev ve oturum fırsatı

Kentsel dönüşümde kira yardımı 36 aydan 48 aya çıkıyor

Kentsel dönüşümde kira yardımı 36 aydan 48 aya çıkıyor

Silverline’dan ‘100. Yılda 100 Umut’ projesi: Darüşşafakalı 100 çocuğa eğitim desteği

Silverline’dan ‘100. Yılda 100 Umut’ projesi: Darüşşafakalı 100 çocuğa eğitim desteği

‘Koronavirüs salgınıyla yaşam ve çalışma alanı tercihlerimiz değişiyor’

‘Koronavirüs salgınıyla yaşam ve çalışma alanı tercihlerimiz değişiyor’

Ant Yapı’nın ‘iyi yaşam evleri’ Antwell kapılarını açıyor

Ant Yapı’nın ‘iyi yaşam evleri’ Antwell kapılarını açıyor

289 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili  ev ve oturum fırsatı

289 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev ve oturum fırsatı

Çek ve senedin yerine geçebilecek ipotekli borç senedi veya irat senedi

Çek ve senedin yerine geçebilecek ipotekli borç senedi veya irat senedi

Kalyon Holding Nevbahar Üsküdar ile gayrimenkule adım attı

Kalyon Holding Nevbahar Üsküdar ile gayrimenkule adım attı

Çelik evler yaygınlaşıyor

Çelik evler yaygınlaşıyor

İmar Barışı'nda yeni uzatma yok

İmar Barışı'nda yeni uzatma yok

THY İstanbul Havalimanı'ndan 10 milyona yakın yolcu uçtu

THY İstanbul Havalimanı'ndan 10 milyona yakın yolcu uçtu

İnşaat sektöründeki küçülme ekonomiyi vurdu

İnşaat sektöründeki küçülme ekonomiyi vurdu

Ekonomik Güven Endeksi düşüşe geçti

Ekonomik Güven Endeksi düşüşe geçti

Edirne'den Bulgaristan'a tren seferleri

Edirne'den Bulgaristan'a tren seferleri

İstanbul banliyö hattından 68 günde 24 milyon yolcu geçti

İstanbul banliyö hattından 68 günde 24 milyon yolcu geçti

EN ÇOK OKUNANLAR