İNDER Başkanı Durbakayım: 'Fikirtepe'ye üç dört büyük firma yeterdi'

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe'de yaşanan problemleri ve sürece dahil olan firma sayısını eleştirerek: "Üç dört tane büyük firma bu işi sorunsuz halledebilirdi." dedi.

İNDER Başkanı Durbakayım: 'Fikirtepe'ye üç dört büyük firma yeterdi'

Özellikle son dönemlerde tamamlanamayan projeler ve firmalar ile hak sahipleri arasındaki tartışmalarla gündeme gelmeye devam eden Fikirtepe'de sorunların çözümü için çalışmalar sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sorunları yakından takip amacıyla kurduğu irtibat bürosu faaliyetlerine başlarken, sektörün iç dinamikleri de alternatif çözümler üretmeye başladı. Dünya'dan Leyla İlhan imzalı habere göre bölgede "inşaat" ve "proje" devirleri büyük bir ivme kazanmaya başladı

Durbakayım: Fikirtepe'ye bir kaç büyük firma yeterdi

Fikirtepe'de projelerin devrine yönelik yoğunluğu doğrulayan İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektöre çok sayıda girişlerin olduğunu ve bu girişlerde de işinin ehli olmayanların oran tekliflerinin sürecin aksamasında önemli rol oynadığını söyledi. Bu müteahhitlerin yüzde 50-60 verilmesi gereken yerde yüzde 70-80 teklifinde bulunduğuna dikkat çekerek: "Bizler bu oranlarla sürecin yürümeyeceğini söylemiştik. Devirler yoğun biçimde yaşanıyor. Dolayısıyla sektör kendini düzeltiyor." dedi. Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşümde muhatabın devlet olması gerektiğini ve hak sahipleri ile müteahhitlerin bunu karşı karşıya çözemediğini de belirterek: "

"Çalışacak firmayı da bakanlık ya da devlet seçmeli. Biz de Teknik Yapı markasıyla Duzla'da 5 bina adet konutu 3 senede tamamladık. Fikirtepe ise bizim Tuzla projemizden yalnızca 4-5 kat büyük. Teknik Yapı Tuzla'da bunu yapıyorsa, daha merkezi yerde de iki kat üretim yapabilir. Dolayısıyla bizim gibi üç ya da dört büyük firma bu işi sorunsuz yapabilirdi." ifadelerini kullandı. 

Devir varsa, umut vardır

Fikirtepe'de yürütülen devir işlemlerine de değinen Nazmi Durbakayım, firmanın elinde bulundurduğu devir yetkisini sağlıklı şekilde yürütmesinin önemine işaret etti. İşin yarım kalmaması adına devir işlemlerini sağlıklı olarak niteleyen Durbakayım: "Tarafların mutabakatıyla olan bir devir, aynı zamanda yeni bir enerji getirecek. Sektör açısından bakılırsa da, bu devirlerin olabilirliği sektörün hala gözde olduğunu gösterir" şeklinde konuştu.

Bakanlık'tan Fikirtepe'ye acil müdahale

Özellikle son dönemlerde medyaya da yansıyan müteahhit-hak sahibi anlaşmazlıkları, arka arkaya gelen mağduriyet haberleri ve finansal zorluk söylentileri üzerine, İstanbul Fikirtepe'de sürdürülmekte olan kentsel dönüşüm faaliyetlerini yakından izlemek isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın irtibat bürosu faaliyetlerine başladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Av. Veli Böke: “Bölgede yaşanan problemler sonrasında il müdürlüğü olarak burada yaşanan sorunların çözümü ve hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek amacıyla irtibat ofisimiz hizmet vermeye başladı." dedi. 

Çevre Bakanlığı Fikirtepe'yi yakından izlemeye başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Fikirtepe kentsel dönüşümün yerinden izlemek amacıyla  oluşturduğu "irtibat bürosu" faaliyetlerine başladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Veli Böke, bölgede faaliyetlerini sürdüren firma temsilcileri ve hak sahipleri ile bir araya gelerek, bölgede yaşanan problemler sonrasında il müdürlüğü olarak sorunların çözümü ve mağduriyetlerin giderilmesi adına irtibat ofisini kurduklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilgili kuruluşlar ve bölgede çalışmalar yürüten müteahhit firmalar ile koordineli şekilde çalışmalar gerçekleştireceklerine dikkat çeken Böke: "Özellikle İBB ve ilgili kuruluşların altyapı çalışmaları ile vatandaşlarımızın ulaşımı da kolaylaşacak." ifadelerini kullandı. 

Vatandaşlara doğrudan ve yerinde hizmet

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Böke, bu girişimle birlikte vatandaşların İstanbul Beşiktaş'ta yer alan müdürlüğe gelmesine gerek kalmadan ihtiyaçlarına yanıt alacak şekilde irtibat ofisini ziyaret edebileceklerini ve bu sayede vatandaşlara doğrudan ulaşarak yerinde ve doğru bilgilendirme olanağına da kavuşulmuş olduğunu söyledi. Bu girişimin taraflar arasındaki koordinasyonun sağlanması ve olasi aksaklıklara yerinde müdahale ile sorunların hızlı ve etkin çözümü için kritik bir önem taşıdığını da belirten Böke: "Bakanlığımız, hak sahipleri ve yüklenici firmalar arasında yönlendirici konumunda olarak bölgedeki tüm faaliyetleri inceleyip ofisimizde vatandaşlarla yapılacak görüşmeler ile proje süreçlerinde yaşanan sorunlar tespit edecek ve belirlenen sorunlar ile ilgili yüklenici firmalar ile hak sahipleri arasındaki sorunları hızla çözüme kavuşturacak" şeklinde konuştu.

Nuhoğlu: Bazı firmaların yarattığı sorunlar çözümlenecek

Toplantıya Fikirtepe'de faaliyetlerini sürdüren müteahhitleri temsilen katılan Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölgedeki sorunların çözümü için attığı irtibat ofisi adımını bölge adına olumlu bir gelişme olarak niteledi. Bu adım sayesinde hak sahipleri ile kimi yüklenici firmalar arasında yaşanan sorunların çözülmesini umduklarını belirten Nuhoğlu: "Bakanlığın çalışmaları ile bölgedeki altyapı sorunları 2018 yılı itibariyle büyük ölçüde çözüme kavuştu. Çalışmaları devam eden Prestij Caddesi’nde yer alacak yerli ve yabancı birçok marka ile burası Türkiye’nin en iddialı alışveriş caddesi konumuna gelecek ve burada yer alacak parklar, sanatsal etkinlik alanları, eğlence mekanları ve su oyun alanları Fikirtepe’de yaşam kalitesini artıracak. " ifadelerini kullandı. Nuhoğlu, bölgedeki çok sayıda firma ve kendilerinin daire teslimlerine başladığını da belirterek:  "Fikirtepe’ye 10 bine yakın ailenin bu yıl içerisinde taşınması bekleniyor. Böylece Fikirtepe’de yıl sonuna kadar 30 bin kişilik nüfus olacağını düşünüyoruz." dedi.