Çevreci ev tasarımları

Nüfusun hızla arttığı dünyada, kaynakların sürdürülebilirliği tartışma konusu haline gelmiş durumda. Çevreci evler kaynakların sürdürülebilirliği için en uygun çözüm haline geldi. İşte çevreci ev tasarımları...

Çevreci ev tasarımları

Nüfusun hızla arttığı dünyada, kaynakların sürdürülebilirliği tartışma konusu haline gelmiş durumda. Gelişen teknoloji ve yeni nesil mimari yaklaşımlar kaynakları verimli kullanabilmek için farklı fırsatlar sunuyor. Çevreci ev tasarımları da bunların en iyi örneklerinden biri. Çevreci evler, düşük maliyet, düşük enerji tüketimi, güneş ışığından yararlanma ve yağmur sularını dönüştürme gibi özellikler taşıyor. İşte çevreci ev tasarımlarının en iyi örnekleri...

Atık Evi 

Çevreci ev tasarımları
İngiltere'de Bringhton Üniversitesi'nin projesi olan Atık Evi, tamamen atıklardan inşa edilmiş. Evin yaımında kullanlan malzemelerin yüzde 90'dan fazlası evin dış cephesinde bulunuyor. Evin yapımı sırasında; 20 bin diş fırçası, 4 bin DVD kutusu, 2 bin disket ve 2 bin yer kaplama malzemesi kullanılmış. 

 

ZEB Pilot Evi

Çevreci ev tasarımları
Çevreci ev tasarımlarından biri olan ve Norveçli bir mimarlık şirketi tarafından tasarlanan ZEB Pilot House, çatısındaki güneş panelleri sayesinde evin ihtiyacı olan enerjinin 3 katından fazlasını üretiyor. Yağmur suyu toplama sistemi ile de kullanma suyu depoluyor. 

 

Pop-Up Evi

Çevreci ev tasarımları
Güney Fransa'da, Fransız tasarım ofisi tarafından tasarlanan ve lego mantığı ile inşa edilen Pop-Up Evi, çevreci ve düşük maliyetli bir prefabrik ev. Yalıtımı ve hava geçirmeyen dış kaplaması ile hava sıcaklığının yüksek olduğu yerlerde kullanımı deneniyor. Dört günde kurulan ev çevreci ev tasarımlarına güzel bir örnek. 

 

Çilekli Bambu Evi

Çevreci ev tasarımları
Vietnam'da yaşayan dar gelirlileri ev sahibi yapmak için projelendirilen Çiçekli Bambu Evi, bölgedeki sel riskine karşı koruma sağlıyor. Evin alt kısmına yerleştirilen kazınlar dış etkenlerden koruyor. Her biri 44 metrekare olan evler, bambu, sunta ve hindistan cevizi yaprakları ile inşa ediliyor. 

 

S House

Çevreci ev tasarımları
Vietnamlı mimarların ihtiyaçlar doğrultusunda projelendirdiği S House, düşük bir maliyete sahip. Parmiye yaprağı ve bambu gibi doğal malzemeler kullanılarak yapılan ev taşınmak isteyenler için sökülebilir şekilde üretiliyor. S House, çevreci ev tasarımlarına güzel bir örnek.