Cumalıkızık köyü nerede?

Cumalıkızık köyü, Osmanlı’nın erken dönem sivil mimari örneklerine ev sahipliği yapan bir köy

Cumalıkızık köyü nerede?

Cumalıkızık köyü, Osmanlı’nın erken dönem sivil mimari örneklerine ev sahipliği yapan bir köy. Cumalıkızık, Uludağ çevresine kurulan 7 kızık köyünden biri. Köyün kuruluş hikayesi 1300’lü yıllara kadar uzanıyor. O zamanlar dağ eteklerinde kurulan köyleri belirtmek için “kızık” sözcüğü kullanılıyordu. Bu köylerden beş tanesi günümüze kadar ulaşmış. Aralarında orijinal dokusuna en yakın şekilde korunmuş olanı Cumalıkızık köyü.

 

Cumalıkızık köyü nerede?

 

Şehir hayatından uzak güzel bir yerde huzur bulmak, samimi ve biraz da nostaljik bir deneyim yaşamak istiyorsanız Cumalıkızık köyü sizi bekliyor. Peki Cumalıkızık köyü nerede? Cumalıkızık, Bursa ili Yıldırım ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. 

 

Cumalıkızık köyü nerede?

 

Cumalıkızık köyüne nasıl gidilir?
Şahsi aracınızla, Bursa şehir merkezinden Ankara istikametinde ilerlediğinizde yolun sağındaki Cumalıkızık tabelalarını takip edip, yol ayrımından bir kaç kilometre sonra Cumalıkızık'a ulaşmanız mümkün. Ayrıca şehir içinden ve terminalden kalkan servisler ile de Cumalıkızık'a ulaşabilirsiniz.

Cumalıkızık köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

 

Cumalıkızık köyü nerede?

 

Cumalıkızık köyünde 250' den fazla ev bulunuyor; restorasyonlarla birlikte bu evlerin hemen hemen yarısı kullanılır durumda. Köy aslında yakın zamana kadar çok da bilinmiyordu. 2002-2004 yılları arasında yayınlanan Kınalı Kar dizisi ile ünlenen köy, o dönemden itibaren ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Sonrası ise bilindik bir hikaye; restore edilen evler, kapı önlerinde yerel lezzetlerin ve el yapımı eşyaların sıralandığı tezgahlar, pansiyona dönüştürülen konaklar. Ayrıca Cumalıkızık günümüzde de dönem dönem dizilere, filmlere ev sahipliği yapıyor.

 

Cumalıkızık köyü nerede?

 

Köyde evler çoğunlukla taş, ahşap ve kerpiçten yapılmış iki katlı yapılardan oluşuyor. Hemen hemen hepsinin pencerelerinde kafes ya da cumba bulunuyor. Köyde dikkat çeken bir başka şey de kapılar… Hepsi ahşap ve iki kanatlı kapıların üzerlerindeki demir tokmaklar ve arkasındaki avlular görülmeye değer.

 

Cumalıkızık köyü nerede?