DASK yaptırmak için gerekli belgeler nelerdir?

Konut ya da işyerine zorunlu deprem sigortası yaptırmak için, bu sigortayı düzenleyen sigorta acentesi veya bankalara gitmek gerekiyor. Peki, DASK yaptırmak için gerekli belgeler nelerdir?

DASK yaptırmak için gerekli belgeler nelerdir?

Zorunlu deprem sigortası, deprem sonucunda meydana gelcek olan yangın, yer kayması, infilak gibi depremin doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş olan limitler dahilinde nakit olarak karşılar. DASK yaptırmak için gerekli belgeler nelerdir? sizler için yanıtladık...

Devlet tarafından zorunlu tutulan DASK, yapılmadığı zamanlarda taşınmaz için herhangi bir alım satım işlemi gerçekleşmiyor. Ev sahibi adına yapılabilen DASK poliçeleri, kiracıları kapsamıyor. Bu süreçte bazı ev sahipleri DASK poliçesinin masraflarının kiracı tarafından ödenmesini isteyebiliyor. 

DASK'ın süresi 1 yıl olarak belirleniyor. Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi sona ermeden önce yenilenmesi gerekiyor. Yenilenmediği durumlarda ise herhangi bir yaptırım yapılmıyor. 

Kiracı, zorunlu deprem sigortasını sigortta ettiren sıfatı ile ev sahibi adına yaptırmış oluyor. Bu sigortayı yaptırabilmek için, DASK düzenleyen bir sigorta acentesine ya da banka şubesine gerekli belgeler ile gitmek gerekiyor. DASK yaptırmak için gerekli belgeler aşağıda yer alıyor. 

DASK yaptırmak için gerekli belgeler nelerdir? 

- Sigortalının adı, soyadı, adresi, telefonu
- Sigorta yaptıracak kişinin vergi kimlik numarası ve T.C kimlik numarası
- Zorunlu deprem sigortası yapılacak yerin açık adresi
- Tapu bilgileri
- İnşa yılı
- Yapı tarzı
- Binadaki toplam kat sayısı
- Binadaki hasar durumu
- Meskenin brüt yüzölçümü
- Meskenin kullanım şekli