Değer artış kazancı vergisi nasıl hesaplanır, ne zaman ödenir?

Değer artış kazancı vergisi nasıl hesaplanır, ne zaman ödenir? Merak edenler için yanıtladık.

Değer artış kazancı vergisi nasıl hesaplanır, ne zaman ödenir?

Değer artış kazancı vergisinin kimler tarafından hangi koşullarda ödeneceği merak konusu. Çok sayıda insan bu vergiyi ödeyip ödemeyeceğini araştırıyor. Peki değer artış kazancı vergisi nasıl hesaplanır, ne zaman ve kimler tarafından ödenir? İşte yanıtı.

Değer artış kazancı vergisi, bir evin alınma tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde satılması halinde ortaya çıkıyor. Yani aldığınız evi 5 yıl dolmadan satarsanız, gelir vergisine tabi oluyorsunuz. Tabii istisnalar yok değil. Eğer ev, miras ya da bağış gibi yollardan elde edilmişse, 5 yıl dolmadan satsanız dahi vergi ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Değer artış kazancı vergisi nasıl hesaplanır?

Değer artış kazancı vergisini ödeyecek kişileri yukarıda belirttik. Gelelim verginin hesaplamasına. Bu vergi, Üretici Fiyat Endeksi yani ÜFE oranlarına göre hesaplanıyor. Evi alış ve satış tarihleri arasında ÜFE endeks endeks artış oranı yüzde 10 ve üzerinde ise vergiyi ödersiniz. Değilse ödeme yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Alınan ve satılan ayların değil de, bir önceki ayların ÜFE oranlarına bakarak ödeyeceğiniz vergiyi hesaplayabiliyorsunuz.