Denizbank'tan 'köysel dönüşüm' atağı

DenizBank, tarımsal faaliyetleri ile gelir elde eden üreticilere hasat döneminden diğer hasat dönemine ödemeli ilk köysel dönüşüm finansmanı sunmaya başladı

Denizbank'tan 'köysel dönüşüm' atağı

DenizBank, kentsel alanlar dışında yaşayan ve tarımsal faaliyetleri ile gelir elde eden üreticilere hasat döneminden diğer hasat dönemine ödemeli ilk köysel dönüşüm finansmanı sunuyor. DenizBank Konut ve Taşıt Finansmanı Grubu Grup Müdürü Hakan Varol, geride kalan 1,5 yılda 1000'in üzerinde kentsel dönüşüm projesine aracılık ederek, 1.5 yıllık süre içerisinde Türkiye'nin ilk banka finansmanlı kentsel dönüşüm projesini finanse ettiklerini söyledi. 

Türkiye'nin ilk köysel dönüşüm finansmanı
Varol kentsel alanlar dışında yaşayan ve sabit bir geliri olmayan ancak tarımsal faaliyetlerinden gelir elde eden üreticilere hasattan hasada ödemeli ilk köysel dönüşüm finansmanı da sağlayarak Kentsel Dönüşümün yanı sıra Edirne'den Ardahan'a ülkenin her noktasında Köysel Dönüşüme de başladıklarını söyledi.  

Yöresel Mimari

Yeni evlerin teslimine kadar müşterimizin yanındayız
Varol, deprem kayıtlarının ölçülmeye başladığı 1900 yılından bu yana 90 büyük depremde 80,000 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Bir deprem ülkesi konumunda olan ülkemizde 2013 itibariyle mevcut konut stokunun 20 milyon adet civarında olduğuna dikkat çeken Varol: 'Bu stokun yaklaşık 5 milyon adedi kaçak, ruhsatsız evlerden oluşuyor. Ayrıca ekonomik ömrünü tamamlamış, değişim zorunluluğu bulunan 1,5 milyon adet konut da mevcut stok içerisinde bulunuyor. Bu rakamlara nüfus artışını da eklediğimizde Türkiye'de 2023 yılına kadar 8 milyon adet konutun yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Diğer taraftan sahip olduğumuz bu ekonomik değerlerin dönüştürülmesinin yanı sıra, sigorta katkısıyla, oluşabilecek zararlar minimum seviyeye indirgenebilir. Geldiğimiz noktada sahip olduğumuz konutların zorunlu deprem sigortalarının da mutlaka yaptırılması gerekiyor. Ancak halen sigortalanma oranımızın %37'ler seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu nedenle deprem sigortacılığı konusunda da ülke olarak daha fazla bilinçlenmemiz gerekiyor."

Yöre mimarisinin önemi
Bu bölgelerde yapılması planlanan dönüşüm projeleri o yörenin mimarisine uygun bir şekilde yapılacak. Ayrıca yöresel alanlarda yapılacak olan bu projelerin inşaat aşamasında yöresel inşaat malzemesi kullanılması sağlanacak. Köylerde başlayacak olan dönüşümün sadece binalar ile de sınırlı olmaması, bir köyde ambar olarak kullanılan serenderlerin ve köy konaklarının da bu kapsamda aslına uygun bir şekilde inşa edilmesi ve yapılacak olan dönüşümde o yörenin kimliğine ve dokusuna aykırı adımlar atılmaması hedefleniyor. Tamamen yörenin ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak dönüşüm kapsamında köylerde ve yörelerde yaşayan vatandaşlarımıza daha güvenli ve sağlıklı binaların yapılması amaçlanıyor.
DenizBank'ı tercih edecek tüketicilere birçok avantajlar getirildiğini belirten Varol, DenizBank olarak Köysel Dönüşüm projesinin ilk yıkım anından yeni evlerin teslimine kadar müşterilerinin yanında olduklarını sözlerine ekledi.

Proje Bilgisi: Köy