Depozito kira yerine geçer mi?

Konut kiralamalarında ev sahibinin aldığı bir güvence bedeli olan depozito kira yerine geçer mi? İşte yanıtı…

Depozito kira yerine geçer mi?

Depozito, çok sayıda insanın aşina olduğu bir kavram. Gayrimenkul kiralamalarında, konutunu kiraya veren ev sahibi, kiracısından bir güvence bedeli alma hakkına sahiptir. Yasal bir hak olan depozito, kira sürecinde konutta oluşabilecek herhangi bir zarara karşı önlem olarak alınıyor ve kira süreci bittiğinde ev sahibi tarafından kiracıya iade ediliyor. Tabii konutta bir hasar ya da zarar yoksa. Peki depozito kira yerine geçer mi?

Depozitonun yasalarla belirlenmiş bir hak ve ev sahibinin güvencesi olduğunu yukarıda belirttik. Depozito konusunda çok sayıda insanın sorduğu soruların başında da, “depozito kira yerine geçer mi” sorusu gelmekte. Hemen yanıtlayalım. Depozito, kira yerine geçmez. Ancak kira sayıldığı durumlarda yok değil. Mesela kira süreci bittiğinde kiracı, son kira bedelini ödememişse, bu borç depozitodan düşülebiliyor. Böylelikle kiracı alacağı depozito miktarından, bir kira bedeli eksik alıyor.

KİRA ZAM ORANI 2015 NASIL BELİRLENECEK? 

Depozito miktarı nasıl belirlenir?

Depozito miktarının belirlemek için yine ilgili kanun hükümlerine gitmek şart. Kanuna göre, depozito miktarı 3 aylık kira ücretinden fazla olamıyor. Yani 2 bin lira kira ödenecek bir evin depozitosu 6 bin liranın üzerine kesinlikle çıkarılamaz.