Deprem Risk Raporu nereden alınır, gerekli belgeler nelerdir?

Kentsel dönüşüm projesiyle ilgili en çok merak edilen soruların başında; “Deprem Risk Raporu nereden alınır” ve “Rapor için gerekli belgeler nelerdir” geliyor. Binalarının risk analizlerini yaptıracaklar için bu soruları yanıtladık.

Deprem Risk Raporu nereden alınır, gerekli belgeler nelerdir?

Kentsel dönüşüm projesi Türkiye genelinde son sürat devam ederken, binalarının risk analizini yaptırmak isteyen birçok kişi bulunuyor. Bu kişilerin sorduğu soruların başında ise; “Deprem Risk Raporu nereden alınır” ve “Rapor için gerekli belgeler nelerdir” geliyor.

Öncelikle deprem risk raporunun nereden alınacağını açıklayalım. Binanın deprem riski taşıyıp taşımadığını belirleyen bu rapor, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış kuruluşlar tarafından hazırlanıyor. Raporu almak için söz konusu bu kuruluşlardan birine müracaat etmek ve birtakım belgeleri hazırlamak yeterli oluyor. Tabii burada bilmeniz gereken bir nokta daha var. Deprem risk raporu almak için müracaat edilecek kuruluşa bina sahiplerinin tümünün başvurması gerekli değil. 1 binadan 1 kişinin başvuru yapması yeterli.

Gelelim kentsel dönüşüm raporu için hazırlamanız gereken belgelere;

İlgili Belediye İmar Müdürlüğü veya Tapu Müdürlüğü’ ne başvurarak binanıza ait statik ve/veya mimari proje temin edilir;

*İlgili Belediye’de binanıza ait proje bulunamadığı takdirde binanızın taşıyıcı sistem rölöve projesi kuruluş tarafından hazırlanır,

*Varsa binanız için daha önce almış olduğunuz teknik raporlar,

*Bakanlık Lisanslı Kuruluşau Başvuru Dilekçesi,

*Tapu Fotokopisi (Daire Tapusu, Kat mülkiyetiniz (İskanınız) yok ise Daireye ait Hisseli Arsa tapusu),

*Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (TC Kimlik No),

*Tapudan Kat Maliklerini ve Arsa oranlarını belirten Bağımsız Bölüm Listesini gösterir belge.

Bu belgeler ile örnek dilekçeyi doldurarak Bakanlık Yetkili Kuruluşa başvuruda bulunarak, çalışmaları hemen başlatabiliyorsunuz.