Dev zirvenin acil gündemi: Ortak projeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, aylarca süren krizin ardından ilk kez bir araya geliyor. Görüşmenin acil gündemlerinden biri, Türk Akımı ve Akkuyu gibi ortak projeler...

Dev zirvenin acil gündemi: Ortak projeler

Türkiye'nin sınırı ihlal eden Rus jetini düşürmesi ile başlayan ikili krize bugün bütünüyle nokta konulacak. Türkiye'nin "özür" adımıyla başlayan ve öldürülen pilotun ailesine, talep edilmesi durumunda tazminat verilebileceği yönündeki adımlarla güçlenen yumuşama, son bir kaç ay içinde de alt düzey diplomatik görüşmelere evrilmişti. Krizin nihayetlenmesi adına son adım bugün iki ülkenin liderlerinin bir araya gelmesiyle atılıyor. Putin ve Erdoğan görüşmesi sonrasında ikili ilişkilerin, Türk Bakanların belirttiği gibi, kriz öncesindekinden daha iyi bir noktaya ulaşması bekleniyor.

Dev zirvenin acil gündemi: Ortak projeler

Acil gündem: Ortak projeler
Putin-Erdoğan görüşmesinin ilk ve en hızlı yansıması, kriz sonrasında askıya alınan ortak projelerde gerçekleşecek. Dün bir Rus haber ajansına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türk tarafının Rusya doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı projesinin hayata geçmesi için elinden gelen her şeyi yapacağını vurgusu, bu projenin önemli bir gündem maddelerinden biri olacağının sinyallerini verdi. Geçen hafta içinde de Rusya'nın Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk akımı projesi kapsamında Türklerle görüşmelerin başladığını duyurmuş, Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach da, Batılı siyasetçilerin muhalefetine rağmen projenin Türklerle yürütüleceğini belirtmişti. 

Dev zirvenin acil gündemi: Ortak projeler

Akkuyu ve bilinmeyenler
Türkiye ile Rusya arasında, uçak krizi sonrasında tıkanan bir diğer ortak proje ise Akkuyu Nükleer Santrali olmuştu. Uçak krizinin ardından Rusya, yalnızca bürokratik sürecin yavaşlatılması değil, aynı zamanda konuyla ilgili eğitim faaliyetlerini de askıya aldığını duyurmuş ve Türkiye tarafının büyük ümit bağladığı bu projenin aksamasına neden olmuştu. Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkacich de konuyla ilgili olarak Türk arafınının düzenleyici çerçeveyi tamamlamasının acil önem taşıdığını belirtmişti. Putin-Erdoğan görüşmesinin ardından Türk tarafının bu hususta da hızlı adımlar atması bekleniyor.