Dikey bahçe nasıl yapılır?

Türkiye'de ilk olarak Tarlabaşı'nda yapılan Dikey Bahçe uygulaması her konut tipine uygun değildir

Dikey bahçe nasıl yapılır?

Duvar üzerine yerleştirilen düzenek üzerinde yer alan bitkiler topluluğuna dikey bahçe denir. Topraksız ve dikey olarak tasarlanmaktadır. Fransız Patrick Blanc buluşu olan dikey bahçe, 1988 yılından itibaren yapılan bir uygulamadır. Ülkemize son birkaç yıldır gelen dikey bahçe anlayışı daha çok markalı konut projelerinde ve kamu binalarında bulunmaktadır. Son aylarda ise istinat duvarlarında kullanılmaktadır.

Türkiye’de ilk olarak Taksim Tarlabaşı bölgesinde Siemens tarafından yapılan dikey bahçe uygulaması; 90 metrekarelik alan üzerine, 4 bin bitki örtü ile beraber 35 günde yapılmıştır. Birçok faydası bulunan dikey bahçe uygulaması faydaları şunlardır:

Dikey bahçe uygulamasının faydaları

1.Kötü cepheleri gizlemeye yardımcı olur.
2.Binaların yazın soğuk, kışın sıcak olmasını sağlar.
3.Isı ve ses yalıtımı sağlar.
4.Yapıların bahçe oluşturulacak alanları yok ise yeşil alan için dikey bahçe kullanımı yapılabilir.


Siemens Dikey Bahçe Uygulaması - Tarlabaşı

Dikey Bahçe yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Az katlı ve çok yüksek olmayan binalarda yapılması uygun olan dikey bahçe uygulaması, yapılması planlanan cephenin bu yükü kaldırıp kaldıramayacağı ölçüldükten sonra yapılmalıdır. Yapının özelliklerine göre bitki türü seçilmeli ve uzmanlar tarafından kontroller sağlanmalıdır.

Dikey Bahçe uygulaması; öncelikle belli bir çerçeve içine tohum ve fidelerin ekilmesi ile oluşuyor. Damla sulama yönteminin kullanıldığı Dikey Bahçe’de toplam 500 çeşit farklı bitki türü kullanılabiliyor.

Dikey Bahçe yapan firmalar

1.Beceri Mühendislik ve Mimarlık
2.Silvanus
3.Floraplus
4.Aktaş Plant
5.Pema Garden

Hangi konut projelerinde dikey bahçe uygulaması var?

1.Trio Aydınlı Konutları
2.Sapphire
3.Park Vadi Evleri