Dönüşüm, çevre mücadelesine katkı sunacak

Çevre Bakanı Güllüce, kentsel dönüşümün "yalnızca" enerji kullanımında yüzde 40 oranında tasarruf sağlayacağını söyledi

Dönüşüm, çevre mücadelesine katkı sunacak

Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı'nın kapanışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye'nin küresel çevre sorunlarına duyarlı politikalar geliştirdiği vurguladı. 

Kentsel dönüşüm ve enerji verimliliği
Küresel sorunlara tarih boyunca hiçbir zaman sessiz kalmayan Türkiye'nin bu kritik süreçte üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğunu ifade eden Bakan Güllüce:

"Türkiye, bu yılın sonunda Paris'te gerçekleştirilecek iklim değişikliği konferansına büyük önem vermektedir. Müzakere sürecinin başarıyla sonuçlanması için elinden gelen katkıyı yapacaktır. Bu anlamda, ülkemiz ulusal katkılarını sunmaya yönelik çalışmalarını 2014 yılında başlatmıştır. Bu çalışmaları, 2015 yılının ilk yarısında tamamlamayı hedeflemekteyiz. Bununla birlikte, çevre duyarlılığını tarihinin her döneminde en güzel biçimde gösteren ülkemiz, iklim değişikliği ile mücadele ve çevrenin korunması kapsamında yoğun çalışmalar yürütmektedir."

Yüzde 40 enerji verimliliği
Türkiye olarak son 10 yılda, ortalama yüzde 5'lik bir büyüme oranı yakaladıklarını söyleyen Bakan Güllüce, şunları kaydetti:

"Aynı dönemde karbon yoğunluğumuzu yüzde 6 azaltarak iklim dostu bir büyüme süreci yaşadık. İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planımızı 2011 yılında uygulamaya koyduk. Türkiye genelinde atık yönetimi, iklim dostu teknoloji ve enerji kaynaklarının kullanımı, hava, su ve toprak kalitesinin iyileştirilmesi yönünde önemli gelişmeler kaydettik. Ayrıca, ülke genelinde büyük bir kentsel dönüşüm faaliyeti başlattık. Bu yenilenme sonucunda sadece binalarda enerji kullanımında yaklaşık yüzde 40 oranında tasarruf sağlanacaktır."