Dönüşüm finansmanında iki odak: İller Bankası ve tesisler

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümde ihtiyaç duyulan kaynağın İller Bankası ve Bakanlık tesislerinin satışından karşılanacağını açıkladı.

Dönüşüm finansmanında iki odak: İller Bankası ve tesisler

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümde ihtiyaç duyulan büyük miktarda paranın bulunmasında İller Bankası'nın önemli bir rol oynayacağını belirterek, "İller Bankası'nın kaynaklarını bu doğrultuda yönlendiriyoruz..." dedi.

İller Bankası ve kentsel dönüşümdeki rolü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhasek MÜSİAD tarafından organize edilen bir toplantıda, kentsel dönüşüm süreci ve finansmanı konularından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki başta İstanbul olmak üzere ülke genelinde yürütülecek çalışmaların yüksek maliyetine dikkat çekerek, bu ihtiyacın İller Bankası kaynakları tarafından karşılanacağını vurguladı. İller Bankası'nın kaynaklarının kentsel dönüşüm sürecine kaydırılması için çalışmalara başlandığını vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: "Bu kadar parayı nereden bulacaksınız, sorular geliyor. İller Bankası'nın kaynaklarını Kentsel Dönüşüm Faaliyetlerine kaydırıyoruz. Bu doğrultuda İller Bankas'nın hibelerini de kaldırdık. Kredilerini ise dönüşüm faaliyetlerine yönlendiriyoruz..." ifadelerini kullandı

Bakanlık tesisleri de kentsel dönüşüme

Kentsel dönüşümün yüksek maliyetlerinin yönlendirilmesi yönünde öne çıkan bir diğer odak ise Çevre ve Şehirclik Bakanlığı tesislerinin satışı olacak. Bakan Mehmet Özhaseki bu doğrultuda tesis satışlarının gerçekleştiğini vurgulayarak: "İller Bankası'ndan gelecek kaynağa ek olarak, Bakanlık bünyesindeki 21 sosyal tesisi de sattık. Bunlardan gelecek gelirleri de kentsel dönüşüme aktarmayı planlıyoruz..." şeklide konuştu. 

Dönüşümde bütünüyle yerli ürün kullanılacak

Çıkarılacak yasalar çerçevesinde kentsel dönüşümün tüm aşamasında dikkat edilecek bir diğer ilke kararının ise 'yerli ve milli ürün' kullanımı olacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu konuda belediyelere şart sunacaklarını söyledi. Özhaseki: "Şayet belediyeler kentsel dönüşüm işinde yüzde 100 yerli ve milli ürün kullanacaklarının garantisini sunarlarsa onlara kredide öncelik vereceğiz. Kimse gidip Çin'den avize, Güney Kore'den de asansör getirmesi. Bizim bunların tümünü karşılayacak kapasitemiz var..." şeklinde konuştu. 

600 bin bina yenilenecek

Kentsel dönüşüme hız verecek yasaların hayata geçirilmesine paralel olarak, hızlı bir biçimde dönüşüm faaliyetlerinin yürütüleceğini ve yalnızca İstanbul'da yenilemeye girecek bina adedinin 600 bin olduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki: " Bu işi kamuya yük oluşturmadan nasıl halledebiliriz diye çalışıyoruz. Çalışmalarımızı Bakanlar Kurulu'nun dikkatine sundum. Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza anlattım. Deprem gelmeden bu işleri halletmeliyiz. Aksi halde çok gözyaşı dökeceğiz. En azından dış ülkelerin düzeyine ulaşmalıyız..." dedi.