Dönüşümde firmalara, ilk alımda vatandaşa destek şart

İNDER Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, ilk kez konut alan vatandaşa ve kentsel dönüşümü yürüten yatırımcıya destek sunulması gerektiğini söyledi.

Dönüşümde firmalara, ilk alımda vatandaşa destek şart

Konuta devlet desteği sunan 'Konut Hesabı' uygulaması ve kentsel dönüşümde yüklenici firmalara tanınan desteğin uygulamada beklenen karşılığı bulmaması Hükümetin yeni destek programları üzerinde yoğunlaşmasına yol açtı. Konut Hesabı uygulamasında beklenen düzeyin tutturulamaması ve kentsel dönüşümde devlet desteğinin yetersizliği nedeniyle projelerin zor durumda kalması sonrasında ilgili bakanlıklar, öncelikle yeni konut hesabı sonrasında ise kentsel dönüşümün kritik merkezlerine doğrudan irtibat bürosu kurma seçeneğini devreye aldı. 

İlk konuta ve dönüşümde yatırımcıya destek zorunluluğu

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, devletin ilk konuta ve kentsel dönüşüm sürecinde yatırımcıya destek olması gerektiğini söyledi. İnşaat sektörünün Türkiye'deki pek çok sektörün faydalandığı kimi tevşiklerden yeterince yararlanamadığını ve dönem dönem sektörün aleyhine olacak düzenlemelere maruz kalındığını söyleyen Çamlıbel: "İNDER sektör adına, bakanlıklar ve hükümet nezdinde kimi girişimlerde bulunuyor. Özellikle kentsel dönüşümdeki teşvikler, gerek vatandaşa gerekse yatırımcıya yeterinci kullandırılmıyor. Bu sorunu ilgili yerlere bildirdik. Gayrimenkul sektörü kentsel dönüşümde özellikle vergi ve harç yükünde kurtarılmaslı. Hükümet şu anda KDV ile ilgili bir çalışma yürütüyor..." dedi. 

İlk konut alımları teşvik edilmeli

Türkiye'de ilk kez konut alacak vatandaşlara devlet desteği tartışmalarıyla ilgili olarak da Avrupa örneğini veren Çamlıbel, çok sayıda ülkede bu konuya özel önem verildiğini ve destek programlarının uygulanmakta olduğunu belirtti. Çamlıbel: "Bir çok Avrupa ülkesinde ilk kez konut satın alacaklara çeşitli teşvikler veriliyor. Biz de hükümetimizle yürüttüğümüz görüşmelerde, ilk evini almak isteyen vatandaşlarımıza finansal destek verilmesini istedik." ifadelerini kullandı. 

Kentsel dönüşüm yasası İNDER'in üzerine kaldı

Çamlıbel, 6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un Türkiye konut sektöründe en çok İstanbul İnşaatçılar Derneği tarafından sahiplenildiğini ve zamanla bu konunun tamamen İNDER üzerine kaldığını da belirtti.  İNDER'in ucuz konut ve depreme dayanıklı yaşam alanlarının oluşturulmasına yönelik projesi Yaşanası Pilot Şehirler'in üyelere tanıtımı dolayısıyla söz alan Çamlıbel, derneğin sektörün tüm tarafları ve akademisyenlerle birlikte çalışarak bu projenin altını doldurmaya gayret edeceğine de dikkat çekti. 

Somut adımlar yolda

Reel sektörden gelen eleştiriler üzerine hükümet başta ilk kez konut alıcaklara destek programı olmak üzere, dönüşümde zor anlar yaşayan lokasyonlara doğrudan irtibat bürosu oluşturmak gibi acil eylem planlarını uygulamaya başladı. Son olarak Pana Yapı'nın devletten beklenen desteğin gelmemesi üzerine projeleri sonlandırmak zorunda kaldığı yönündeki açıklamaları üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fikirtepe'de ofis açacağını açıklamıştı.