Dönüşümde gecekonduda yaşayanlara borçlandırma fırsatı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümde atılacak yeni adımlarla gecekondularda ve kaçak katlarda yaşayan vatandaşların "hak sahibi" olarak tanımlanmasına olanak tanınacağını söyledi.

Dönüşümde gecekonduda yaşayanlara borçlandırma fırsatı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm sürecinde gecekondularda ve kaçak katlarda yaşayan vatandaşların hak sahibi olarak tanımlanmasına olanak tanıyacak yeni düzenlemeler üzerinde çalışıldığını söyledi. Yeni düzenlemenin tapusuz gecekondularda ya da kaçak katlarda yaşayan vatandaşlara önemli avantajlar getireceğini vurgulayan Bakan Özhaseki: "Bu kimseler hak sahibi sayılacak. Kentsel dönüşüm kapsamında borçlandırılacaklar ve ev sahibi yapılacaklar..." dedi. 

Kentsel dönüşümde kanun hükmünde kararname dönemi

İstanbul genelinde son 5 senede yürütülen kentsel dönüşüm faaliyetlerinde önemli hatalar yapıldığını dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kanun Hükmünde Kararnameler ile yepyeni bir sistem oluşturulacağını da dile getirdi. Özhaseki, belediyelerin belli bir mahalleyi dönüştürürken yeşil alan ve otopark gibi faktörleri düşünmeden yoğunluğu iki kata çıkarma gibi eğilimlerini eleştirerek: "Belediyelerimiz ciddi yanlışlıklar yapıyor. Bir mahallenin dönüşümünde yoğunluğun iki katına çıkarılıp, birini müteahhide birini vatandaşa verme sisteminin sürdürülebilirliği yoktur. Sosyal donatı alanları yok, yeşil alan yok, altyapı yok, otopark yok... Ver babam ver. Bu şekilde devam ederse İstanbul'un nüfusu 2 katına çıkacak. Burada bir bela var." ifadelerini kullandı.

Bina bazlı dönüşüm hatası

Bakan Mehmet Özhaseki, bir diğer yanlışlığın ise bina bazlı dönüşüm yöntemi olduğunu dile  getirerek, yeni sistemde herkesin kendi yaşadığı konutta ev sahibi olacağını belirterek: "bundan böyle kimse kimseye sana modern bir ev veriyerom, git 8 kilometre 10 kilometre ötede otur.' diyemeyecek. Günahtır, yazıktır..." şeklinde konuştu. 

Şehirleşme oranı yüzde 88

Bugünkü Şehircilik Şurası'ndaki konuşmasının da büyük bölümünü kentleşme ve kentsel dönüşüm konusuna ayıran Bakan Mehmet Özhaseki, 2017 yılı itibarıyla kentleşme oranının yüzde 88'ler düzeyine çıktığını belirtti. 2050 yılı itibarıyla Türkiye'nin yüzde 95'inin kentlerde yaşayacağının tahmin edildiğini söyleyen Özhaseki: "1950 yılında nüfusu 500 binin üzerindeki kent sayısı yalnızca 2 idi. Bugün bu sayı 40'ı aşmış durumda. Bu nedenle, Türkiye'nin yeni dönemdeki en önemli gündemlerinden biri de şehirleşmedir..." ifadelerini kullandı.