Dostoyevski nerede yaşadı?

Karamazov Kardeşler’den Suç ve Ceza’ya kadar çok sayıda eseriyle dünya edebiyat tarihinde çığır açan ünlü Rus yazar Dostoyevski nerede yaşadı?

Dostoyevski nerede yaşadı?

1821 yılında Moskova’da, altı çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gözlerini açan ünlü Rus yazar Fyodor Mihailoviç Dostoyevski, adını edebiyat tarihine altın harflerle yazdırmayı başarmış yazarlardan biri. Peki bu ünlü yazar yaşamak için hangi evleri seçti? Dostoyevski nerede yaşadı?

Kiliseye yakın evleri tercih etti…

Çocukluk dönemini Moskova’da geçiren Dostoyevski, alkol problemi olan bir baba ve hasta bir annenin yaşattığı buhranlardan sebep olacak ki, lise eğitimini ‘rüya şehir’ olarak bilinen St.Petersburg’da almak istedi. Bir kanallar ve köprüler şehri olan St. Petersburg, aynı zamanda Rus edebiyatının da kalesiydi.

Lise çağında bu rüya şehre giden Dostoyevski, ilk olarak kentin arka sokaklarından birinde, fakir bir mahallede ev tuttu. 21 yaşından 27 yaşına kadar bu 2 odalı dairede yaşayan yazar, ilk kitabı olan ‘İnsancıklar’ı da bu evde kaleme aldı. Arkadaşlarının söylediğine göre Dostoyevski, yaşamak için hep şehrin kenar mahallerinde kalan evlerini tercih etti. Dostoyevski’nin ev seçiminde önemli olan diğer bir kriteri de, evinin kiliseye yakın olmasıydı.

Dostoyevski nerede yaşadı?

Evleri köşe başındaydı... 

Her daim köşe başında olan ve kiliseye yakın evleri seçen yazar, kitaplarında da bu sokaklarda yaşayan fakir insanları yazdı. Hatta bir dönem sürgün olduktan sonra yeniden döndüğü St.Petersburg’da yine köşe başı bir ev tuttu. Dostoyevski’nin kitaplarında önemli bir yeri olan ve yazara her daim ilham veren St. Petersburg ve insanları yazarın kitaplarının da ana kahramanları oldu. Nitekim Suç ve Ceza kitabının kahramanı Raskolnikov’un evinin, yazarın gerçekte yaşadığı evi olduğu söylenir.

Raskolnikov’un evinde ne yazıyor?  

Suç ve Ceza’nın ana karakteri Raskolnikov’un St. Petersburg’ta müzeye çevrilmiş evinin girişinde büyük harflerle şu yazar: “Bu bölgede yaşayan insanların trajik yazgıları Dostoyevski’nin tüm insanlık için iyilik felsefesine temel oluşturmuştur. “