Dünya devlerinin gözü 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesinde

1915 Çanakkale Köprüsü için açılan ihaleye başta Uzak Doğu olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarından çok sayıda firmanın katılımı bekleniyor. Ulaştırma Bakanı Arslan, 24 firmanın ihale dosyası satın aldığını açıkladı.

Dünya devlerinin gözü 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesinde

İhale süreci için ilk adımların atıldığı 1915 Çanakkale Köprüsü'ne uluslararası firmalar yoğun bir ilgi gösteriyor. Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, aralarında uluslararası firmaların da yer aldığı toplam 24 firmanın ihale dosyası satın aldığını söyledi. 

Uluslararası firmalardan büyük ilgi
Açıklamasında bu 24 firma arasında dört Japon, 3 Çinli, 2 Koreli ve 1 İtalyan firmanın bulunduğunu vurgulayan Arslan: "Japonlara, 15 Temmuz hain darbe girişim ve terör saldırılarıyla ilgili olarak Türkiye'ye verdiği destek için de teşekkür ederim..." dedi. 

Dünyanın en büyük projesi
Aslan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Cumhuriyet'in 100. yılında hizmete açılmasının hedeflendiğini ve 2 bin 23 metrelik ayak açıklığı ile dünyanın en büyük projesi olma unvanını taşıyacağını da vurgulayarak:"10'u yabancı, toplam 24 firma ihale dosyası satın aldı. Hem ülkemizin hem de yurt dışından gelen güçlü şirketlerin ilgisinden dolayı memnunuz." dedi. Tekliflerin 26 Ocak'ta alınacağını ve müşavirlik ihale sürecinin de başladığını hatırlatan Arslan: "Dolayısıyla yüklenici belli olur olmaz devamında da müşavir firma belirlenmiş olacak. PRojenin sonuçları ülkemiz için hayırlı olsun..." ifadelerini kullandı.