Dünyanın farklı ülkelerinden ulaşım manzaraları

Gelişen dünya ile birlikte hayatımıza girmeye başlayan yeni ulaşım ağları, bazı ülkelerde kültürel yapıya göre farklılık gösteriyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden ulaşım manzaraları

İstanbul'un bunaltan trafiğinde ev ve iş arasında gidip gelirken otobüs, metro ya da vapurların olmadığı bir İstanbul düşünebilir misiniz? İstanbul'da yaşayanların olmazsa olmazı akıllı telefonlardaki trafik durumu haritalarına bakmadan çıktınız mı hiç evden? Sabah işe giderken, akşam işten dönerken akıllardaki tek soru: En kısa yoldan nasıl eve ulaşırım? oluyordur bize göre. Metroya bineyim de oradan aktarma yaparım, trafiğe kalacağıma yürürüm diye kendi kendimize konuşur olduk yollarda. İstanbul gelişiyor.

Her geçen gün ulaşım için alternatif güzergahlar, trafiği rahatlatması planlanan metrolar, Marmaray, Avrasya Tüneli vs... Hayatımızı ne kadar kolaylaştırdı öyle değil mi? Peki, dünyada neler oluyor? hiç düşündünüz mü? Dünyanın farklı ülkelerinde ulaşım nasıl sağlanıyor? Ekonomik ve kültürel yapıya göre çoğu ülkenin birbirinden farklı ulaşım sistemleri var. Biz de sizlere bu farklı ulaşım ağlarını tanıtalım istedik. 

Dünyada ulaşım ağları 

1. Tayland'da fazlaca tehlikeli olsa bile insanlar ulaşımını su üzerinden sağlıyor. Tabi Tayland'da aynı zamanda metro, otobüs, havaray ve tuk tuk denen yerel taksiler de kullanılıyor. Yine de nehir ulaşımı en çok tercih edilen ulaşım yollarından biri olmaya devam ediyor. 

Dünyada ulaşım ağları

 

2. Vietnam'ın ise en gözde ulaşım aracı bisiklet ve motosiklet. Vietnamlılar neredeyse bütün hayatlarını motosiklet üzerinde geçiriyorlar. Ulaşımı oldukça rahatlarak motosiklet ve bisiklet gibi araçlar pek çok Uzakdoğu ülkesinde yaygın. Vietnam'a yolunuz düşerse motosikletli insanların kapladığı ana caddeleri görünce şaşırmayın. Çünkü ülkede benzin tasarrufuna uygun bir araç olması nedeniyle de devlet halkı motosiklet kullanmaya teşvik ediyor. 

Dünyada ulaşım ağları

 

3. Kamboçya'da ulaşım karayolları ve demiryolları ile sağlanıyor. Ulaşımda önemli bir yere sahip olan yer ise aslında Mekong Nehri. Kara ulaşımının ise sadece yüzde 20'si asfalt. 

Dünyada ulaşım ağları

 

4. Haiti'de kamyonlar okul servisi gibi çalışıyor. Haiti, ekonomik açıdan zorlu bir hayata sahip olan yerlerden sadece biri. 

Dünyada ulaşım ağları

 

5. Avustralya'da ulaşımın büyük çoğunluğunu özel araçlar oluşturuyor. Herkesin en az 1 tane otomobili olduğu ülkede toplu taşıma araçlarının fiyatları oldukça yüksek. Kullanılabilecek en düşük maliyetli ve en kısa ulaşım aracı ise raylı sistemlerdir. Tren ağını kullanabilmenin en ucuz yolu ise aylık veya haftalık yolcu kartlarıdır. 

Dünyada ulaşım ağları

 

6. Güney Afrika'nın en fakir ülkesi Bolivya, uzun süre başkent La Paz'da trafik sorunları ile mücadele etmiş. Yokuşlar, gürültü, dar sokaklar yıllarca otobüs, minibüs gibi araçlar için kabus haline gelmiş. Hükümet sonunda bu eziyeti bitirmek için dünyanın en uzun teleferik ulaşım hattını kurmak için çalışmalara başlamışç Şu an ise şehirde 10 kilometre uzunluğunda üç hattı açmış ve ek olarak 6 hattın daha yapılacağı 20 kilometre uzunluğunda teleferik hattı yapılacak. 

Dünyada ulaşım ağları

 

7. Viyana aslında ulaşım olarak dünyanın en rahat şehirlerinden biri. Sadece Viyana değil Avusturya'nın tamamı ulaşım ağı olarak mükemmel durumda. Avusturya'da otobüs, metro, tren, tramvay ve troleybüs ülkenin her yerini sarmış durumda. En çok kullanılan ulaşım aracı ise metro. 

Dünyada ulaşım ağları

 

8. Belçika'da ulaşımda en hızlı ve uzun yöntem tren kullanmak. Tabi bu yöntem en çok turistler için geçerli. Çünkü Belçikalılar ulaşım için daha çok bisiklet kullanıyorlar. 

Dünyada ulaşım ağları

 

9. Amerika'da ulaşım olarak karayolu, metro, yeraltı ulaşımı gibi pek çok alternatif bulunuyor. Toplu taşıma kullanımı ise yerel bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Mesela New York'ta şehir içi ulaşımın temelini metrolar oluşturuyor. Metro istasyonundan alacağınız tek veya çok kullanımlı biletler ile şehir için ulaşımınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Dünyada ulaşım ağları