Dünyadaki hayalet şehirler!

Kimi felaketler sonucu boşaltılmış, kimine ise yerleşilmemiş... İşte birbirinden farklı hikayeleri ile dünyadaki hayalet şehirler...

Dünyadaki hayalet şehirler!

Kimi felaketler sonucu boşaltılmış, kimine ise yerleşilmemiş... İşte birbirinden farklı hikayeleri ile dünyadaki hayalet şehirler...

Ordos - Çin Halk Cumhuriyeti

Dünyadaki hayalet şehirler!
Yukarıdaki fotoğrafın Paris'te çekildiği düşünülse bile aslında burası Ordos. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından içine ufak Paris koyulmasu tasarlanan, dünyanın en büyük hayalet şehri. 1 milyon kişinin yaşaması için planlanan şehirde en iyi döneminde bile nüfusun sadece yüzde 2'si yerleşti. Günümüzde ise 1000 kişi bile yaşamıyor. Tiyatroları, villaları, toplu konutları ve müzeleri ile tam bir şehir olan Ordos'a kimse yerleşmeye gelmedi. Dünyanın en pahalı hayalet şehri olarak tanınıyor ve filmlere konut olacak hikayeye sahip. 

 

Maraş - Kıbrıs

Dünyadaki hayalet şehirler!
1970'li yılların başında Maraş sahilleri Akdeniz bölgesinin en gözde tatil yeriydi. 1974 yılında Kıbrıs'a yapılan müdahale sonrasında durum değişti. Mağusa Harekatı sırasında, Mağusa Şehri'nin Kıbrıs Rum tarafı olan bilinen turistik bölgesi Türk Birliği'nin eline geçti. Maraş Bölgesi'nin daha fazla turistik bölgesi olan bilinen Doğu tarafı ise hem kapalı kaldı. Batı Bölümü ise 1975 yılında Türkiye'den ve Güney'den getirilen insanlarla açıldı. Turistik bölümün bulunuğu bölge ise 40 yıldır kapalı. Bugün bu harika kıyılar hayalet bir şehirden ibaret. 

 

Hashima Adası - Japonya

Dünyadaki hayalet şehirler!
1887 yılında Nagazaki açıklarından kömür madeni olarak yerleşime açılan Hashima Adası, uzun süre bu özelliğini devam ettirdi. 1974 yılında madenin kapatılması işe boşalan ada, 40 yıl boyunca unutuldu. 2009 yılında turizme tekrar açıkan Hashima Adası 2009 yılında Skyfall filminde yer aldı. 

 

Oradour - sur - Glane - Fransa

Dünyadaki hayalet şehirler!
10 Haziran 1944. Bir Nazi SS-Waffen Tugayı Oradour Sur Glane şehrine girdi. Şehirdekilerin, Fransız direniş hareketine destek olması nedeniyle şehrin yok edilmesi talimatını alan SS Tugayı burada yaşayan 642 kişiyi şehir meydanında toplayarak öldürdü. Savaş bittikten sonra kasaba kuruldu ama dönemin Fransız Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle harabe halindeki eski kasabanın yenilenmesine izin vermedi. Dünyadaki hayalet şehirlerden olan kasaba hala insan vahşetini en acı şekilde gösteren bir açık hava müzesidir. 

 

Pripyat - Ukrayna

Dünyadaki hayalet şehirler!
En bilinen hayalet şehirlerden biri Pripyat'tır... 26 Nisan 1986 yılında saat gece 01.:23'te her biri 1.000 Megawatt gücünde olan dört reaktörün hatalı tasarımının yanı sıra reaktörlerden birinde deney yapmak için güvenlik sisteminin devre dışı bırakılmasından oluşan hatalar nedeniyle Çernobil Nükleer Santrali payladı. Reaktörün yanındaki Pripyat'ta bulunan 49 bin kişi 36 saat içinde tahliye edildi. Radyoaktif serpintiye maruz kalan bu insanların çoğu ağır sağlık sorunları yaşadı. Bölge, Sovyet yetkilileri tarafından karantina altına alındı. Bir zamanlar capcanlı olan şehir artık bomboş kalmıştı. Şu an ise şehirde sadece hayvanlar yaşıyor. Bilim adamlarına göre yaklaşık 900 yıl şehirde herhangi bir insan yaşamına uygun çevre şartları oluşmayacak.