Dünya'nın en büyük havuzu

Dünya'nın en büyük havuzunu merak ediyorsanız işte yanıtı

Dünya'nın en büyük havuzu

Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmiş dünyanın en büyük havuzu, Şili'de San Alfonso Del Mar Tatil Köyü'nde yer alıyor. 914 metre uzunlukta olan havuz yaklaşık 8 hektarlık bir alan kaplıyor. 250 bin metreküp su alan ve yer yer 35 metre derinliğe ulaşan havuzun yapımı 5 yıl sürmüş. 

Dünya'nın en büyük havuzu

Havuzun yapımı için toplam 2 milyar dolar harcandı. Kristal Lagün adı verilen bu havuzun üzerinde ise yelkenli teknelerle gezinti yapılabiliyor. 

2006 yılında açıkan havuz 36 metre derinliğe sahip. Şili'nin Pasifik Okyanusu kıyısındaki Algarrobo kentinde yer alan havuz, deniz suyu ile doldurulmuş. Havuz bu görüntüsünü ise Algarrobo'nun temiz suyuna borçlu. 

Dünya'nın en büyük havuzu

Havuza aktarılan su bilgisayar destekli dev pompalar ile denizden emiliyor sonra filtrelenerek havuza aktarılıyor. Havuzun suyu 26 derecede tutuluyor. Havuzun yetkilileri tüm bunlar yapılırken çevreye hiçbir şekilde zarar verilmediğini söylüyor. 

2 milyar dolara mal olduğu söylenen havuzun yıllık bakım masrafı 4 milyon doları buluyor. Uzunluğu 1 kilometreden fazla olan havuz 8 furbol sahası büyüklüğünde.